УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 4/2008

Алкоголізм у жінок

(Скачати весь номер: 4/2008 [PDF, 2 Mb])

Збинєк Млчох, д-р медицини, невролог, www.alkoholik.cz Не секрет, що близько 10% жінок у Європі вживають алкоголь такою мірою, що це завдає серйозної шкоди їхньому здоров’ю. Можливо, вам спаде на думку, що здорова, психічно врівноважена жінка все ж не потребує спиртних напоїв у таких кількостях, щоб стати алкоголічкою. І, можливо, у вас виникне запитання, чому саме жінки зловживають алкоголем? Жінки, які живуть у спокійному та соціально стабільному середовищі; не мають поважних проблем та конфліктів на роботі, і робота ця їх задовольняє; мають добрі стосунки зі своїм чоловіком та батьками — найменше піддані ризику стати залежними від алкоголю. Але чим меншою є відповідність цим факторам, тим більшою є ймовірна схильність до випивки.Багатьох жінок до алкоголізму приводить їхня соціальна або економічна ситуація. В момент, коли після розлучення жінка стає самотньою матір’ю двох дітей, вона потребує якоїсь допомоги, щоб з усім цим впоратися. Якщо у жінки нема підтримки у вигляді сильного плеча чоловіка, не залишається нічого іншого, як шукати допомоги деінде — і тут втіхою може стати саме алкоголь. Але не варто шукати жінок-алкоголічок лише серед розлучених та самотніх матерів. Дуже часто до цієї категорії осіб потрапляють жінки самостійні й успішні — наприклад, підприємці, медсестри, лікарі, вчителі чи навіть зірки шоу-бізнесу. В популяції алкоголіків жінки становлять лише одну третину. Інші дві третини належать чоловікам. Роль генів у схильності до алкоголізмуДоктор Єлінек — визначний спеціаліст у питаннях алкогольної залежності — з’ясував, що нащадки алкоголіків мають аж вдесятеро вищу вірогідність того, що також стануть алкоголіками. Однак для того, щоб у нащадка з часом розвинувся алкоголізм, важливою є комбінація біологічних, психологічних та соціальних факторів.Зосередьмося зараз на біологічних передумовах та їхньому поясненні — на генетичну залежність може вплинути участь гену, який у мозку контролює рецептори, що відповідають за приємні відчуття (ендорфінні рецептори). Алкоголь є одним з найсильніших відомих стимуляторів цих рецепторів. Вживання алкоголю, таким чином, приносить почуття радості. Більшість людей, які мають схильність до алкоголізму, мають дефектну форму цього гена. Через це вони мають менше рецепторів для радості і, відповідно, мусять вживати більше алкогольних напоїв, що може спричинитися до виникнення залежності.Певну роль тут відіграє і психологія. Якщо дитина вже відмалечку вдома стикається з питтям, або ж їй ніхто не забороняє вживати алкоголь, ніхто не каже, що пити спиртні напої не можна, дитина це сприймає як норму, звичну справу. В майбутньому дитина наслідує своїх батьків. Тобто йдеться про психосоціальний фактор, що сприяє майбутньому розвитку залежності.  

Жінкам достатньо коротшого часу і менших доз

Виникнення алкоголізму — справа не одномоментна. П’яниця стає алкоголіком відповідно до свого віку та психосоціальних факторів за різний час. У випадку 15-річної людини це може статися впродовж півроку чи більше. В дорослої людини залежність зазвичай розвивається роками (приблизно, від одного до п’яти років). Утім, зі своєї практики я знаю жінку віком 26 років, яка потрапила до неврології в катастрофічно занедбаному стані: із майже знищеною печінкою та пошкодженим алкоголем мозком, який — дещо гіперболізуючи — перетворився на якусь розріджену тканину з мертвими нейронами та ще й з епілептичною активністю. Тому не можна сказати, що алкоголіки — це лише люди віком близько п’ятдесяти років! Алкоголізм є справою дуже індивідуальною, але чим швидше жінка почне пити, тим вища ймовірність виникнення залежності. Узагальнено можна сказати, що алкогольна залежність у жінок розвивається за коротший час вживання алкоголю і за менших доз алкоголю. Згідно зі статистикою, частіше п’ють жінки, у яких чоловік або партнер має алкогольну залежність. Синдромом порожнього гнізда ми називаємо стан, коли діти починають жити самостійно, жінка важко це переживає, і для неї ймовірність виникнення залежності зростає. 

Перші ознаки, що «щось негаразд»

Першими такими ознаками є занедбання власного зовнішнього вигляду, за яким жінка раніше добре стежила (одяг, косметика), безлад у помешканні, проблеми з вихованням дітей (втрата материнського почуття). Жінка, що переховує алкоголь у помешканні — в квартирі чи в будинку — навмисно не дозволяє чоловікові й дітям прибирати вдома, щоб вони раптом не знайшли її схованку з алкоголем.Жінки-алкоголічки набагато активніше намагаються приховувати та замовчувати свою залежність. Дуже часто вони п’ють насамоті. Виглядає на те, що жіноче пияцтво суспільством толерується набагато менше, ніж чоловіче, і жінка, що вживає алкоголь, сприймається інакше, ніж чоловік-алкоголік.Якщо чоловік знайде алкоголь (або ознаки алкогольної залежності) і захоче розлучитися з дружиною, вона параноїдально його підозрюватиме (дуже часто — вдавано) в тому, що він має іншу, молодшу партнерку, або ж намагатиметься переконати в цьому своє оточення (дітей, знайомих). Інакше кажучи, вона його психологічно шантажуватиме. Можуть також виникати стани нестримного плачу, істерики, втечі з дому та погрози вчинити самогубство. Чоловік не повинен піддаватися тиску. Він може, в свою чергу, пригрозити розлученням. На жаль, це єдиний ультиматум, який діє на жінку. Бо якби в такій ситуації дійшло до розлучення, суд найімовірніше передасть дітей під опіку батькові.В термінальній фазі алкоголізму, коли душа жінки вже деградувала, коли вона вже не соромиться пити на людях, розумово та емоційно деградуючи, вона може бути вульгарною, висміює близьких, а найбільше — свого чоловіка. Жінки-алкоголічки дуже часто поводяться істерично.На відміну від чоловіків, жінки набагато рідше мають проблеми з дотриманням законів. Вони нерідко комбінують алкоголь з різними заспокійливими, снодійними та болезаспокійливими ліками. Тому ці ліки також становлять для них велику небезпеку, і лікарі повинні добре зважувати призначення їм таких препаратів.  

Як тіло жінки реагує на алкоголь, алкоголізм та вагітність

Необхідно відзначити відмінності жіночої та чоловічої фізіології. Жіноче тіло містить більшу кількість жирів, має меншу печінку, менший обсяг води в тілі та менш активну алкогольдегідрогеназу шлунку. Тому жінка швидше напивається і довший час залишається п’яною. В жінок швидше розвиваються захворювання печінки, високий кров’яний тиск. Загрожують жінці й інші недуги — рак грудей, переломи кісток, активніше розвиваються душевні хвороби. Так само як і в чоловіків, у жінок може з’явитися алкогольна епілепсія на тлі токсично–нутритивного пошкодження мозку.Наступним аспектом є вагітність жінки-алкоголічки та вплив алкоголю на плід і риси характеру дитини після народження. Кожний розуміє, що вживати алкоголь під час вагітності чи годування грудьми взагалі не рекомендується, оскільки етанол для дитячого організму є, фактично, отрутою. Розвиток плоду в матці жінки, що вживає алкогольні напої, може порушуватися, а сам плід — зазнавати ушкоджень через різноманітні мутації, фетальний алкогольний синдром тощо. Після народження у таких дітей набагато частіше виникають порушення навчання, проблеми емоційного розвитку, а згодом — складнощі в партнерських стосунках. Згідно з новими закордонними дослідженнями навіть одноразове вжиття алкоголю може завдати шкоди плоду. 

Фетальний алкогольний синдром (ФАС)

Що приховується під загадковою для нефахівця назвою «фетальний алкогольний синдром» (ФАС)? Йдеться про затримку росту, розумову відсталість, мікроцефалію (маленький мозок та деградована форма черепу), довгий фільтр (середня частина верхньої губи), опущення повік, вузький очний проріз (щілина між верхніми та нижніми повіками), меншу вагу при народженні, недоношеність, вади серця, нирок і легенів. Алкоголь в рамках свого тератогенного впливу може призвести до важкого пошкодження форми плоду (з офіційним медичним означенням «виродок»). 

Ніколи не пізно

Є багато жінок, які почали боротися зі своєю залежністю і перемогли. Майже ніколи не пізно почати щось робити з цією хворобою. Цей шлях довгий, але важливий для майбутнього життя. Перешкодою часто буває недостатнє розуміння з боку близьких або неможливість передати в опіку дітей на час лікування. Однак необхідно пам’ятати, що через алкоголізмом жінка може багато втратити — роботу, друзів і найцінніше — приязнь родини, яка може почати соромитися та зневажати її. Згодом вона може потрапити до зачарованого кола, з якого вже не вирветься без втрат: з алкоголем жити неможливо, але і без нього не вдається — алкоголь стає «допомогою» вже назавжди. 
Український журнал