УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 7/2008

Аеропорт Прага чекає на свого нового власника

(Скачати весь номер: 7/2008 [PDF, 2 Mb])

Текст: Томаш Йоганек, Прага

 

Рузинський аеропорт в Празі має відразу декілька переваг — в Центральній та Східній Європі розходиться про летовище з найбільшою динамікою розвитку, вже нині воно є найзначнішим аеропортом у даному регіоні, і, що не менш важливо, чекає його приватизація. Вже наступного року ми могли б знати нового власника повітряних воріт країни, але в підході до його продажу члени уряду прем'єра Мірека Тополанека представляють далеко не однорідну позицію. Тому кінцевий результат цієї приватизації нині важко спрогнозувати.

 

 Рузинський аеропорт минулого року прийняв рекордних 12,44 мільйонів пасажирів, що на 7,5 відсотків більше, порівняно з 2006 роком. Таке зростання спричинили передусім низькобюджетні перевізники, яким з кожним роком дістається щораз більший шматок ринкового калача. За масштабом авіатранспортних потоків Прагу можна вважати європейським летовищем середньої величини. В рейтингу асоціації європейських аеропортів АСІ Europe вона знаходиться на межі третьої і четвертої десятки поблизу Гамбурга, Гельсинкі чи Лісабону. Але серед летовищ країн, які приєдналися до ЄС у 2004 році, воно є найбільшим. Приблизно семивідсоткове річне зростання кількості пасажирів очікується в Рузині і цього року, впродовж першого кварталу через летовище пройшло рекордних 2,51 мільйонів пасажирів. Першість між авіаперевізниками з найбільшою кількістю пасажирів належить Чеським авіалініям, найпопулярнішими пунктами призначення є Велика Британія, Німеччина та Італія. В аеропорту пасажирам свої послуги пропонують 54 авіакомпанії, які сполучають Прагу прямими рейсами з 124 пунктами призначення в 51 країні. 

Держава в пошуках стратегічного партнера

Цей рік для празького аеропорту буде переломним, оскільки держава вирішила рузинське летовище продати, і найкращим варіантом уряд вважає (і вже ухвалив відповідне рішення) роздержавлення празького аеропорту через прямий продаж стовідсоткового пакету акцій стратегічному партнерові. Стратегічний партнер, за очікуванням Міністерства фінансів (яке, до речі, і подало цю пропозицію), мав би заплатити державі понад 100 мільярдів чеських крон (4,1 мільярди євро). Можливості приватизації аеропорту проаналізувало для газети «Млада Фронта - Днес» товариство Credit Suisse, в якості т.зв. малого радника. Окрім прямого продажу розглядалися також інші варіанти, наприклад, продаж акцій за посередництвом біржі, переведення частини майна на самоврядування чи довготермінова оренда летовища. Кінцева рекомендація — продати весь аеропорт одному покупцеві. В такому разі, правдоподібно, йшлося б про консорціум оператора (суб’єкт, що займається організацією роботи аеропорту і не обов’язково є його власником) летовища та фінансової інституції. На користь прямого продажу свідчить відсутність великих приватизацій на ринку, а також достатньо сприятливий період для повітряного транспорту. Але ситуація може змінитися, і якщо в галузі почнеться рецесія, вигоди прямого продажу можуть зникнути.

 

Нового власника знатимемо за рік

Нового власника ми мали б знати вже в середині наступного року. Наразі серед зацікавлених — близько 50 товариств (міністр транспорту Алеш Ржебічек навіть говорить про 65 компаній). Є між ними, наприклад, оператор віденського аеропорту Flughafen Wien, німецького товариства Hochtief Airports і Fraport, французький Aéroports de Paris, австралійська група Macquarie Airport, іспанська компанія Abertis Airports, а також чеські й словацькі інвестиційні групи Penta, J&T та PPF Investments. Фахівці вважають малоймовірним, щоб власником Рузині став хтось із власників близьких європейських летовищ як, наприклад, Відня чи Франкфурта. Але те, чи дійсно вдасться аеропорт продати, залежить також від політичних домовленостей, і не лише в рамках трьох коаліційних партій. Не є жодною таємницею, що коаліційна Партія зелених не погоджується з приватизацією Аеропорту Прага — доки в публічній фаховій дискусії не буде доведено, що надбання з приватизації значно перевищують можливі ризики, і що для Чеської Республіки не було б з економічних та стратегічних міркувань вигідніше аеропорт залишити собі. Опозиційні соціал-демократи пропонують лише віддавати летовище в довготермінову оренду, за умови, що держава залишить частину пакету собі.

Запропонована ціна лише один із критеріїв

Чеський міністр транспорту Алеш Ржебічек також підкреслив, що переможця не будуть вибирати лише на основі фінансових критеріїв, оскільки аеропорт потребує стратегічного партнера. «Це міг би бути, наприклад, власник віддаленого аеропорту, може, і з Європи, але краще б хтось із Канади, Сполучених Штатів, Азії чи Австралії», — говорить він. Ціну летовища мав би також підвищити вирішений спір із товариством «Пента» про власність земель, необхідних для побудови нової злітно-посадної смуги. Дану проблему держава планує вирішити ще до приватизації аеропорту, але сама побудова злітно-посадної смуги вже буде в компетенції нового власника. На думку міністра транспорту, переговори із «Пентою» тривають. Нова злітно-посадна смуга для подальшого розвитку аеропорту є абсолютно необхідною, оскільки нинішньої вже перестає вистачати. За підрахунками міністра, після побудови нової смуги аеропорт міг би обслужити замість нинішніх 12 мільйонів — від 40 до 50 мільйонів пасажирів в рік. 

Чи дійсно переможе найкраща пропозиція?

Як вже було сказано, рузинський аеропорт є процвітаючою і дуже перспективною фірмою. Його чистий прибуток за минулий рік виріс на 1,1 мільярда крон. Таким чином, для майбутнього власника він може стати золотим дном, навіть без огляду на інвестиції, які треба буде вкласти у подальший розвиток аеропорту. І саме це підштовхує до думки, чи приватизація аеропорту буде дійсно прозорим процесом, чи її чисто «випадково» отримає якась фірма, близька до уряду? Чого лише варта зустріч Мірека Тополанека з менеджером групи J&T під час нещодавньої відпуски в Італії, куди прем’єр полетів приватним літаком фірми ABS Jet, майно якої пов’язане з групою J&T. Лише час покаже, наскільки ця зустріч торкалася чи не торкалася питання приватизації Аеропорту Прага.  

Залізниця до аеропорту має бути збудована до 2013 року

Для подальшого розвитку рузинського летовища потрібно побудувати не лише нові злітно-посадні смуги, але й налагодити транспортне сполучення з центром Праги. Після 17 років тривалих суперечок в кінці квітня цього року представники держави та місцевих самоврядувань зійшлися на кінцевому варіанті залізничного сполучення з празьким аеропортом. На основі підписаного меморандуму перші пасажири мали б виїхати до летовища поїздом на Різдво 2013 року. Залізнична колія поведе з центра Праги до недалекого містечка Кладно на трасі через т.зв. Буштєградські залізниці з відгалуженням до терміналів аеропорту. Але довкола залізничної лінії до аеропорту (т.зв. AirCon), є ще багато невирішених питань. Меморандум, наприклад, зовсім не вирішує способу фінансування її побудови та експлуатації. На думку міністра транспорту, є кілька можливостей. Однією з них є проект ППП, тобто партнерство публічного та приватного сектору, коли побудову фінансувала б приватна фірма. Про загальні видатки наразі нібито говорити ще рано, оскільки не зрозуміло, чи все до них буде зараховано. На основі доступної інформації, в інфраструктуру, тобто колії і зупинки, мало б влитися 28 мільярдів чеських крон (1,1 мільярдів євро). Але наступні видатки потрібні ще й для вагонного парку. Окрім залізничного сполучення, столиця планує також сполучення центру з аеропортом за допомогою метро, яким до аеропорту вперше можна буде доїхати в 2016 році.  

Український журнал