УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 5/2009

Молода гвардія

(Скачати весь номер: 5/2009 [PDF, 2.3 Mb])

Текст: Валентина Люля, Прага

 

 

„Молода гвардія“ – молодіжна підпільна організація, яка діяла на окупованій німцями Східній Україні (Краснодон, Луганська область) з середини 1942 року. Молодогвардійці розповсюджували листівки, спалили біржу праці, а з нею і списки людей, яких мали відправити до Німеччини на роботу, проводили диверсії.  Перед новим 1943 роком молодогвардійці пограбували німецькі вантажівки з новорічними подарунками. Це і стало причиною перших арештів і викриття організації. Розстріляних або й живих молодогвардійців скидували до шурфу шахти в місті Краснодон. Було вбито 71 особу.

Зрадниками молодогвардійців вважаються Геннадій Почепцов та його вітчим Василь Громов. Вони були розстріляні у вересні 1943 року Черво- ною Армією за рішенням військового трибуналу. Разом із ними розстріляли і Михайла Кулєшова, який був слідчим у німецькій поліції. До 1959 року до зрадників зараховували також і Віктора Третьякевича, але йому вдалося виправдатися через суд.

У колишньому Радянському Союзі „Молода гвардія“ стала відомою завдяки роману Александра Фадєєва „Молода гвардія“, який вперше було опубліковано 1946 року. Газета „Правда“ (друкований орган ЦК КПРС) розкритикувала роман за те, що у творі автор не приділив належної уваги ролі комуністичної партії. Тому вже в 1951 році виходить друга редакція роману, де молодогвардійців скеровують досвідчені старші комуністи. Як жартував сам автор, коли працював над другою редак цією роману: „Переробляю ,молоду‘ гвардію на ,стару‘“. Ще більшої популярності„Молодій гвардії“ приніс фільм. Його було знято за першою редакцією роману, але згодом „правки“ було внесено і до фільму.

В Радянському Союзі роман був обов’язковим твором шкільної про-грами. Ім’я „Молода гвардія“ мали і досі носять дитячі табори відпочинку, вулиці, кінотеатри та інші інституції. Після розвалу СРСР історики та дослідники почали переглядати досі відомі твердження про молодіжну підпільну організацію. З’явилися навіть твердження, що молодогвардійці мали відношення до українського націоналістичного руху опору, а не комуністичного. Проте Євген Стахів, який керував Організацією українських націоналістів у Донбасі (Донецька, Луганська, Дніпропетровська області), не підтверджує такої інформації. В одній зі статей Євген Стахів говорить, що дійсно мав зустріч з молодими краснодонцями, але співпраця не була налагоджена. Але й комуністичним краснодонський підпільний рух не був, каже Євген Стахів: „У своїх статтях та інтерв’ю я стверджую з усією відповідальністю – комуністичного підпілля на Донбасі не було. Ми просто не могли б на нього не натрапити в своїй діяльності, як натрапили на хлопців, що збирали відомості про рух німецьких військових частин для радянської військової радистки Любові Шевцової. Але ця група не проводила ніякої ідеологічної роботи і не мала ніякої назви. ,Молода гвардія‘ – це вигадка Фадєєва“.

Сьогодні ж в Україні й досі вшановують пам’ять „Молодої гвардії“ і робиться це на державному рівні.

Український журнал