УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 7/2007

Якою мірою ГУАМ здатний замінити СНД?

(Скачати весь номер: 7/2007 [PDF, 3.7 Mb])

Текст: Андрій Кислов — політичний оглядач, «Экономические Известия»

 

Думка про те, що ГУАМ може замінити СНД, виникла давно. Власне кажучи, ГУАМ і створювався як альтернатива СНД, альтернатива економічна. Зараз він усе виразніше нагадує СНД, особливо після появи військового фактору. З’явилася збройна група швидкого реагування країн ГУАМ. Але, як і в СНД, — куди Україна не входить, хоча і є його засновником, — в ГУАМ Україна втрачає свої позиції. Справа в тому, що 23 травня 2006 року ГУАМ перетворився на «організацію за демократію та економічний розвиток», центр якої повинен був знаходитися в Києві, однак штаб-квартира якої так і не запрацювала. Генеральним секретарем ГУАМ є Валерій Чілашвілі, про якого ніде не чути, і про його діяльність мало що відомо.

Зараз ГУАМ створює антитерористичний центр і найімовірніше, що він буде знаходитися в Баку, оскільки Азербайджан має кордон з Іраном, а цей чинник важливий тим більше, що саме тут Путін запропонував Бушу використовувати радіолокаційну станцію. І Азербайджан, який заграє з Росією (а він дуже залежний від Москви), зараз перебирає на себе роль центра ГУАМ. Однак Азербайджан — найменш демократичний з усіх країн СНД. Показовим у цьому сенсі є пряма передача влади від батька Гейдара Алієва до сина Ільхана Алієва в 2003 році.

З іншого боку, ми бачимо Віктора Ющенка на економічному самміті СНД у Петербурзі. І всі прекрасно розуміють, що для нього — це нагода напередодні візиту Віктора Януковича в Москву зустрітися з Володимиром Путіним. Туди по черзі їздили на поклін і Михаїл Саакашвілі і Ющенко.

Однак справа в тому, що кожного разу, коли зустрічаються лідери СНД, чи відбуваються зустрічі на міністерському рівні, чи на рівні неформального самміту, щоразу ведеться мова про реформування СНД, про те, що хтось намагається вийти (наприклад, Україна заявляла про це в 2005-му). Та будь-яка міжнародна платформа, форум, простір діалогу, де можна зустрітися й порозмовляти — це плюс. І Україна справді перебуває у трохи дивному й непевному становищі, бо вона завжди виявляється в ролі спостерігача. Тобто, коли країни СНД ділять між собою родовища, домовляються про їх використання, Україна не домовляється, а лише спостерігає. Наскільки СНД мертвонароджений, сказати важко, однак будь-який форум та участь в ньому — це позитив, навіть Грузія вже це усвідомила.

Формат ГУАМ постійно змінюється. Він пройшов різні етапи становлення. Організація на позір самостійна, хоча експерти стверджують, що не без американського впливу. Навіть на самміті ГУАМ в Азербайджані була американська делегація на чолі із заступником голови держдепартаменту. Там відбулася зустріч на рівні представників ГУАМ–США, а також зустріч на рівні ГУАМ–Японія. Сполучені Штати цілком не приховують своєї зацікавленості цими процесами. Чи діється це на противагу Росії? Без сумніву. Однак, що саме формується зараз, сказати важко, бодай же з огляду, наприклад, на відмову Азербайджану транспортувати нафту до Польщі. Однак на кожній зустрічі Алієв запевняє, що нафти вистачить для всіх. Тим більше, що вся вона в Азербайджані вже викуплена американськими компаніями.

Український журнал