УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 7/2007

Виборцям знов пропонують повірити у рай

(Скачати весь номер: 7/2007 [PDF, 3.7 Mb])

Текст: Павло Бальковський, Богдан Копчак

 

Любі громадяни, брати і сестри! Надійшла світла година вашого життя: ваші зарплати, пенсії, стипендії буде підвищено. Народжуйте дітей — отримаєте субсидії. Народжуйте — і отримаєте холодильник, автомашину або квартиру! Це не гасла з країни, яка вирушила шляхом до соціалізму, а лозунги з України, яка прагне стати одного дня членом Євросоюзу. Причина такого популістичного божевілля проста — вересневі парламентські вибори. Виборця треба нагодувати. А дешевше обіцянок не обходяться навіть листівки.

Міністерство праці України розробляє заходи по стимулюванню народжуваності. Серед них — підвищення обсягу допомоги при народженні дитини. При цьому планується ввести диференціацію виплат, щоб стимулювати народження не тільки першої дитини, але й наступних, виплачуючи щоразу все більше.

«Ми плануємо, щоб ті сім’ї, в яких народилася третя дитина, могли отримати безпроцентний кредит на придбання житла, а ті сім’ї, в яких народилася четверта дитина, поза чергою отримували соціальне житло з розрахунку 17 квадратних метрів на одного члена сім’ї», — заявив міністр праці і соціальної політики України Михайло Папієв. За його словами, ці пільги отримають і ті сім'ї, в яких дітей усиновили або взяли під опіку.

На сьогодні державна допомога сім’ї складає 8,5 тисяч гривень: 3500 — одразу по народженню дитини, а потім — по 425 гривень щомісяця впродовж року.

Від обіцянок уряду не відстає і Верховна Рада. Як повідомив член комітету ВР з питань соціальної політики Василь Хара, в парламенті вже зареєстрований законопроект, що передбачає збільшення допомоги при народженні кожної наступної дитини на 20-30%. За його оцінками, на реалізацію планів з підвищення народжуваності в держбюджеті на 2008 рік знадобиться 1,5-2 млрд. гривень. З них допомога при народженні дітей може скласти 1 млрд. гривень.

В канцелярії президента пішли ще далі. Президент України Віктор Ющенко запропонував, починаючи з 2008 року, виплачувати по 15 тисяч гривень одноразової державної матеріальної допомоги на кожного другого новонародженого в українській родині. Із цього приводу в народі навіть вже встиг виникнути «анекдот на злобу дня»: «Чоловік приходить з роботи додому і говорить дружині: “Я тебе хочу”. Та йому: “Обійдешся”. Він: “А президент обіцяв, що за другу дитину платитимуть 15 тисяч гривень”. Вона: “Уявляю, скільки порядних жінок відтепер мусить займатися цим за гроші”».

Президент впевнений, що у бюджеті країни такі кошти можуть бути знайдені. Суть однак в тому, що таких коштів може бути і не знайдено. Вина потім впаде на уряд. А можна говорити про впевненість, — яким би там наступний уряд не був, — що «Наша Україна» не буде в ньому мати вирішального слова. Президент у «Програмі соціальних ініціатив» пропонує змінити податкове законодавство і пенсійну систему, допомагати бідним, дозволити в Україні продаж землі, підняти мінімальні зарплати та зарплату чиновникам.

 

Чиновник теж виборець, йому теж треба пообіцяти

 

З початку 2005 року зарплати українських чиновників збільшилися в 2,2 рази, тоді як середньостатистична зарплата українців зросла в 1,7 рази. Фонд заробітної плати працівників сфери держуправління у 2006 році склав понад 12 мільярдів гривень. Ось де можна знайти джерело для фінансування щедрих соціальних проектів! Але скорочувати чиновників ніхто не обіцяє.

За даними Головного управління держслужби, на кінець 2006 року у сфері держуправління працювало понад 613 тисяч людей. З них 265 тисяч — держслужбовці, 95 тисяч — чиновники органів місцевого самоврядування і більше 347 тисяч осіб — персонал держустанов. За 2006 рік кількість співробітників сфери держуправління зросла більш, ніж на 16 тисяч. А рівень середньої зарплати виріс на 42%.

Середня зарплата українських чиновників 1620 гривень, і займає четверте місце по рівню зарплат в Україні після фінансистів (2377 гривень), авіаторів (2360 гривень) і працівників транспортної сфери (1721 гривень). У той же час середньостатистична зарплата українців складає 1161 гривню, а працівники освіти і охорони здоров’я отримують ще на половину менше — 600-800 гривень. Біднішими від вчителів і фельдшерів є вже лише трудівники села, які отримують в середньому 576 гривень.

Високі зарплати чиновників мали знизити корупцію в ешелонах влади, але, як показує статистика, кількість корупціонерів не зменшилася. Начальник Головного управління держслужб Тимофій Мотренко говорить, що в боротьбі з корупцією може допомогти тільки принцип невідворотності покарання. «Головним інструментом подолання корупції в держуправлінні повинні стати суспільний контроль і прозорість діяльності державних установ», — вважає Мотренко. У 2004 році зафіксували 4411 фактів порушення закону про корупцію, в 2005 році — 6111, в 2006 році — 5862.

 

Держава перестане нехтувати бідними?

 

Президент заговорив і про підвищення пенсій, яке торкнеться понад 11,5 мільйонів українських пенсіонерів. Правда, в середньому пенсія зросте лише на 39 грн, і її розмір складатиме 553 грн.

Окремий популістичний передвиборчий акцент президента зроблено на боротьбу з бідністю. Ющенко зажадав у свому посланні до народу «більшої соціальної допомоги тим, хто не може себе забезпечити». Зокрема, наполягає на підвищенні стипендії сиротам.

«Підвищити стипендію сиротам — студентам і учням профтехучилищ — до рівня двох прожиткових мінімумів», — запропонував Ющенко. При такому рівні розмір стипендії складе 1000 або й 1200 гривень.

Ще більшу щедрість пропонує президент багатодітним сім’ям — говорить про те, що необхідно підняти не тільки грошові виплати, а й забезпечити такі сім’ї з боку держави комп’ютерами, пральними машинами і автомобілями.

Президент каже, що знає, де знайти гроші дла нових соціальних планів. Підкреслив, що з 2008 року потрібно радикально змінити основи національної економічної політики, і тоді «знайдуться» гроші на фінансування соціальних ініціатив.

Обіцяє виборцям не один Ющенко. Своє ще скаже БЮТ, «Самооборона» Луценка, Партія регіонів, мовчати не будуть і соціалісти, комуністи та інші популісти. Одним словом, виборцям знову пропонують повірити в рай на землі. Принаймні в те, що українські політики переживають за народ, за кожного громадянина. Лиш би той віддав йому у вересні свій голос.

Український журнал