УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 6/2009

ЄС розпочав Східнe партнерствo

(Скачати весь номер: 6/2009 [PDF, 1.8 Mb])

   Прага, яка з січня 2009 року очолила на шість місяців ЄС, готувалася до проекту Східного партнерства заздалегідь. Зустріч лідерів ЄС та кількох пострадянських країн, включно з Грузією та Україною, мала стати одним із головних її внесків у політику Європи. Прага взяла на себе завдання переконати старі країни ЄС у змістовності й корисності наближення до них пострадянських країн.

   Але в березні чеський уряд пішов у відставку, втративши довіру західних партнерів. На празький саміт Східного партнерства 7 травня (лише за день перед інаугурацією нового чеського уряду) приїхало 17 прем’єрів і четверо президентів. На жаль, низка європейських лідерів не приїхала. Президент Франції Саркозі був зайнятий чимось іншим, як і голова уряду Іспанії Запатеро. Прем’єр Італії Берлусконі відмовився, посилаючись на сімейні обставини (розлучення з дружиною), а канцлер Австрії Файман захворів на грип. Не прибув до Праги й голова уряду Великобританії Браун. Всі вони прислали замість себе міністрів або урядовців.

   В Празі не було також президента Білорусі Лукашенка та президента Молдови Вороніна. З Києва очікували і президента, і прем’єра. Ющенко прибув, але Тимошенко вилетіла на схід України особисто „спостерігати“ за розслідуванням пожежі гральних автоматів.

   Розпочатий як ідея Польщі та Швеції проект Східного партнерствав Празі одержав підтримку всього Євросоюзу. Нове партнерствомало б відкрити пострадянським країнам перспективу майбутньоговступу до ЄС.

   „Ми не можемо робити вигляд, що на схід від нас вже немає нічого, що там тільки леви живуть. Там є країни з європейськими амбіціями… ЄС життєво зацікавлений в тому, щоб його безпосередні сусіди були економічно та політично стабільними суб’єктами, щоб там добре функціонували громадські справи, щоб там охоронялися права людини та дотримувалися всі правила, що гарантуватимуть безпеку самого ЄС“, – підкреслив голова уряду Чехії Мірек Тополанек.

   Але не всі учасники ініціативи – а це Україна, Молдова, Білорусь,а також Грузія, Вірменія та Азербайджан – ставлять за офіційну метучленство в ЄС. Україна, Молдова та Грузія – так. Решта – поки щоні. Про Росію, чи „відрізання“ країн партнерства від впливу Росії, західні політики прямим текстом не говорять, але негативні реакції Москви свідчать про те, що Росія занепокоєно спостерігає за тим, як Захід просувається на території її інтересів.

   Пострадянські учасники Східного партнерства взяли на себе зобов’язання впроваджувати в своїх країнах європейські стандарти, зокрема в питанні прав людини. Під знаком запитання залишається Білорусь Александра Лукашенка, де до громадських прав зовсім неєвропейське ставлення. Про це в Празі під час роботи саміту нагадала акцією протесту білоруська молодь.

   Євросоюз планує до 2013 року виділити на реалізацію Східного партнерства суму 600 мільйонів євро.

 

Богдан Копчак, Прага

Український журнал