УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 1/2009

Фінансова криза: український варіант

(Скачати весь номер: 1/2009 [PDF, 2.3 Mb])

   Текст: Наталія Дмитрошенко, Київ

 

   Сьогодні ввечері Сергій знову запаркує свого новенького залізного друга не настоянці поблизу дому, а подалі – в сусідському дворі. Уже кілька місяців чоловік не платить по кредиту і боїться, аби банк не конфіскував його автомобіль. Історія Сергія досить типова. Працював менеджером в одній зі столичних компаній, доки не потрапив під скорочення. Нині в Україні як і повсюди в світі, не кадри вирішують усе, а фінансова криза.

 

   У банку звістку про те, що Сергій втратив роботу і просить кредитних канікул, зустріли без розуміння. Таких прохань, як Сергієве, банкіри чують щодня і багато. Сказали, якщо всім давати відстрочку – установа збанкрутує, тим більше, у нього не така вже і критична ситуація – малих дітей немає, сім’ї теж. Порадили швидше шукати роботу.

   Після того спілкування минуло 2 місяці, Сергій досі безробітний, а машину віддати добровільно – рука не піднімається. „Хай там як буде, викрутимося“, – каже колишній менеджер і продовжує розсилати десятки резюме. Зараз він готовий погодитися не лише на менш доходне місце, а й взагалі на посаду рангом нижче, ніж була. За даними сайту однієї рекрутингової компанії, безробіття в Україні нині сягає 17 % і ця цифра продовжує зростати.

   Але не лише безробіття, а й курс долара сприяє росту невиплат по кредитах. Сімейна пара Марина та Віктор працюють на телебаченні і зарплату отримують у гривнях. Раніше за кредит на квартиру віддавали половину сімейного бюджету, а зараз – дві третини. Справа в тому, що подружжя виплачує позику в доларах. А „зелена“ валюта в Україні подорожчала з 4,7 до 7,5 грн. за останній квартал. „Якщо такпродовжуватиметься і далі, то буде нічим платити“, – зітхає Марина.

   До речі, після стрімкого злету угору в Україні валюта стала дефіцитом. Знайти її в обмінниках – справжнє щастя, треба чекати біля пунктів обміну, поки хтось не здасть євро та долари. У банку за обмін валюти треба платити ще й комісію, щонайменше 2 %. Сайти ж банків уже забиті пропозиціями з продажу вилученого майна. Зараз купити конфісковану квартиру чи машину можна на третину дешевше їхньої ринкової вартості, були б лише гроші. Правда, покупців небагато. Банки практично не видають кредити, а одразу викласти таку суму можуть одиниці. Це лише початок кризи, далі буде ще гірше – попереджають  фінансові експерти, пік невиплат покредитах прогнозують на січень-лютий 2009 року.   Щоправда, віяння недобрих змінуже відчули навіть ті, хто не має боргів. Багатьом доводиться затягувати паски. У зв’язку з падінням гривні, подорожчали усі імпортовані товари, як-от побутова техніка, одяг, взуття. Та і зустріти Новий рік за кордоном тепер для багатьох є нездійсненною мрією, путівки коштують захмарно. Тим більше, витратити останні заощадження у такий непевний період багатьом недозволяє сумління. Перед очами історії безробітних, що лунають по телевізору. У зв’язку з кризою в Україні сплеск самогубств. Принаймні троє українців через втрату роботи та невиплачені кредити наклали на себе руки.

   Але є і ті, кого криза не зачепила,  а навпаки – додала прибутків. Це передусім власники центрів психологічної допомоги, саун та продавці алкоголю. Тобто добре продається усе, що позбавляє від депресії.

   Власник невеличкої сауни Андрій розповідає, що від клієнтів немає відбою. Графік розписаний на два тижні вперед. В основному клієнти Андрія – бізнесмени та менеджери вищої ланки. Для таких візитерів під приємливий банщик придумав навіть нову антидепресивну програму, яка включає не лише парну, а й масаж та музикотерапію.  

 

Український журнал