УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 2/2009

Відбувся V з’їзд Союзу русинів'українців Словаччини

(Скачати весь номер: 2/2009 [PDF, 1.9 Mb])

   В суботу 24 січня в конференц-залі Приватної фахової середньої школи „Молодість”, що в Пряшеві, зібралося 67 делегатів та близько 40 гостей на П’ятий з’їзд Союзу русинів-українців Словаччини, щоб обговорити діяльність цієї найбільшої культурно-громадській організації русинів-українців (вона нараховує 3800 членів та накреслити план її діяльності на дальший період.

   Лейтмотивом звітної доповіді голови СРУС І. Лаби та переважної більшості виступаючих були... скарги. Скаргу на недостатню підтримку уряду Словаччини українського населення, скарги на штучне роз’єднання однієї національної меншини на дві антагоністичні групи, скарги на занепад українських шкіл, скарги на словакізацію церкви, скарги на негативні результати перенесення української редакції Словацького радіомовлення з Пряшева до Кошиць, скарги на недостатність телепередач українською мовою тощо.

   На з’їзді виступило кільканадцять делегатів і гостей. Основними темами, навколо яких точилася дискусія були: збереження національної ідентичності українського населення Словаччини, залучення до СРУСу молоді, перехід організації на клубну роботу та внесення змін до статуту організації.

   Наприкінці з’їзду делегати таємним голосуванням обрали 25-членну Центральну Раду Союзу та 9-членну Президію. Новим головою Центральної  Ради на її першому засіданні таємним голосуванням було обрано 60-річного інженера П. Сокола – голову Районної Ради СРУС, що у Старій Любовні.

   П’ятий з’їзд СРУСу пройшов у творчій атмосфері. Він довів, що наперекір радикальному зниженню державних дотацій ця організація і в майбутньому зберігатиме всі дотеперішні здобутки: центральні фестивалі (Свидник, Камйонка, Бардіїв, Меджилабірці, Снина) і регіональні свята, періодичну пресу (тижневик „Нове життя”, молодіжний журнал „Веселка”), підтримуватиме гуртки народної художньої самодіяльності, зберігатиме українську мову в школах, утримуватиме й поширюватиме зв’язки з Україною та  українцями інших країн тощо.

   Серед почесних гостей з’їзду були: Посол України в Словацькій Pеспубліці І. Огнівець, Генеральний Консул України в Пряшеві І. Колядинський, секретар Ради Уряду Словаччини з питань національних меншин М. Лишанський, голова Європейського конгресу українців Я. Хортяні, голова Пряшівського краю П. Худик, делегація Об’єднання українців Польщі, голови округів та старости сіл з українським населенням, директори шкіл з українською мовою навчання тощо.

 

 

Микола Мушинка, Пряшів

Український журнал