УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 2/2009

Чехи обіцяють підсолодити. Під гаслом „Європа без бар’єрів” у ЄС почала головувати Чехія

(Скачати весь номер: 2/2009 [PDF, 1.9 Mb])

   Текст: Валентина Люля, Прага

 

  

   Маленька країна, як чехи нерідко називають свій край, стоятиме біля штурвалу не лише європейських, але й світових подій. Можливо, саме тому так неохоче розлучався з повноваженнями європейського глави Ніколя Саркозі, президент Франції, і в листопаді минулого року навіть запропонував чехам відмовитися відтакої важкої місії, мовляв, не впораєтеся. І не даремно заздрить Польща своїм сусідам, адже якщо Лісабонський договір (так звана конституція ЄС) все-таки буде ратифікований в усіх країнах ЄС, то поляки вже не матимуть шансу головувати в ЄС так, як це було досі. Чеські політики, не дивлячись на внутрішні конфлікти і розбіжності в поглядах стосовно Європейського Союзу, головування в ЄС вважають дуже позитивним фактором для країни.

 

 

 

Три „Е” і два „Г”

   В інформаційній кампанії про головування в ЄС чехи вирішили пожартувати. Жодних пафосних слів і обіцянок. У відеоролику на 36 секунд „Підсолодимо Європі” сім відомих чехів – хокеїст, вчений, архітектор, балерина, футболіст, модель та диригент – граються кісткою цукру (для тих, хто не знає, це – чеське ноу-хау: цукор-рафінад у 1843 році винайшов Якуб Криштоф Рад із чеського міста Дачіце). В кінці ролика диригент кидає цукор у горнятко і чай вихлюпується на стіл. Це реклама, а насправді пріоритети свого головування Чехія визначила „трьома Е” – економіка, енергетика та Європа і світ (Economy, Energy, External Relations). Щоправда, завбачливо продумані чеські „три Е” сьогодні супроводжують ще й непередбачувані „два Г”: як сказав чеський прем’єр-міністр Мірек Тополанек у Європарламенті, це – газ і Ґаза. В перші дні головування чехам довелося представляти позицію Європейського Союзу стосовно військових дій у секторі Газа та українсько-російського газового конфлікту.

   Враховуючи близьке розташування Чехії до країн Східної Європи, зовнішня політика ЄС під час чеського головування буде більше орієнтована на схід. „Якщо Франція була зосереджена на районі Середземномор’я та арабському світі, то Чехія реалізовуватиме східний вектор у європейській міжнародній політиці. І газова криза продемонструвала, що чехи знають, про що мова, і як вирішувати цю проблему”, – каже Вацлав Неквапіл, політолог Асоціації з міжнародних питань (АМО).

   У своїй концепції головування чехи підкреслюють важливість економічних змін: підвищення європейської конкурентноздатності, розвиток малого і середнього бізнесу, ефективне і розумне вирішення фінансової кризи. А ще чехи планують продовжувати ліберальне реформування бюджету ЄС, особливо це стосується сільського господарства і працевлаштування.

   Наприклад, як і британці, чехи хочуть зменшити дотації сільському господарству, які в ЄС сьогодні є достатньо високими. „Якби зараз головувала Польща, не виключено, що сільське господарство було б головним питанням у політиці ЄС. На цьому ж наполягає і Франція, оскільки в цих країнах сільське господарство є пріоритетною галуззю”, – вважає Вацлав Неквапіл.

   Що ж до фінансової кризи, то чехи будуть швидше займатися ліквідацією бар’єрів, ніж надавати державні дота ії, як це робить Франція.

 

 

Не євроскептик, а єврореаліст

   Президента Чехії Вацлава Клауса європейські політики й журналісти вважають євроскептиком. Він стверджує, що це не так, і що насправді він єврореаліст. Проте його критичні висловлювання стосовно Європейського Союзу, Лісабонського договору, небажання повісити прапор ЄС на Празькому Граді (адміністрація президента) добре відомі не лише в Чехії. Тому європейські політики напередодні чеського головування в ЄС були занепокоєні таким критичним підходом з боку глави держави. І коли в грудні минулого року Вацлав Клаус зустрічався з депутатами Європарламенту в Празькому Граді, то вони в першу чергу хотіли почути від чеського президента, чи підпише він Лісабонський договір, якщо його ратифікує чеський парламент, і чому Клаус зустрічається з ірландським політиком-мільйонером Декланом Генлі (керівник ірландського руху Libertas, який виступає проти Лісабонського договору) з сумнівними статками. А крім цього, євродепутати подарували Вацлаву Клаусу прапор ЄС, оскільки на Празькому Граді донині лише один прапор – чеський. Відсутність європейського прапора прес-секретар президента Радім Охват чеським медіа прокоментував так: „Празький Град є символом чеської державності, чеської країни, а не Європейського Союзу. Немає причин, щоб ці історичні традиції змінювати”.

   Критичне ставлення до ЄС і Лісабонського договору можна почути не лише від президента. Немало чехів переконані, що цей документ суттєво обмежить суверенітет певних галузей Чехії. Наприклад, чеську енергетику, а саме атомні електростанції, проти котрих уже не перший рік виступає Австрія. Так вважає Мілан Павелка, юрист з міста Градец Кралове. На його думку, великі країни, такі, як Німеччина чи Франція, нав’язують свої правила гри новим членам ЄС.   „Наприклад, 80 % нашої цукрової  промисловості було знищено через встановлені квоти з боку ЄС”, – каже Мілан Павелка. – „Також у цьому документі не взято до уваги дуже чуттєве для чехів питання пограничних земель, де раніше жили німці. Для виплати компенсацій необхідні великі кошти. Поляки в цьому питанні домоглися внесення поправки для своєї країни, а наші політики цього не зробили”. Він вважає, що доля Лісабонського договору має вирішуватися громадянами Чехії на референдумі: „Адже Лісабонський договір сьогодні не прийняли не лише чехи. Він не пройшов референдум в Ірландії, не ратифікували його і в Нідерландах, у Польщі. Отже, його слід переглянути”.

   Нещодавно в Чехії подала на реєстрацію Партія вільних громадян (Strana svobodných občanů), яка хоче взяти участь у виборах до Європарламенту й позиціонує себе як чеську філію ірландського рухуLibertas. Як показують результати соціологічного опитування, проведеного дослідницьким центром STEM, 22 % чехів підтримало б на виборах до Європарламенту Партію вільних громадян. До нової політичної партії увійдуть і двоє синів чеського президента Вацлава Клауса. Таке неприйняття чехами Лісабонського договору можна пояснити й тим, що багато людей не знайомі зі змістом документу, або не все у ньому розуміють. А тієї інформаційної кампанії про Лісабонський договір, яку реалізує ЧР, недостатньо. І така ситуація спостерігається не лише в Чехії, але й в інших країнах ЄС, а Ірландія – найяскравіший цьому приклад.

 

 

ЄС, ООН і НАТО

   Та попри позицію президента і частини чеського суспільства, чехи переважно позитивно ставляться до членства в ЄС і довіряють у цьому державі (дані Центру досліджень громадської думки при АНЧР за лютий 2008): 61 % опитаних підтримують об’єднання, і лише 30 % – незадоволені. Крім того, ЄС за рівнем довіри в чехів – на третьому місці після ООН та НАТО. Тому євроскептичні настрої Вацлава Клауса мають негативний вплив хіба на міжнародній сцені.

   „В Європі Чехія асоціюється з Вацлавом Клаусом. І дуже важко комусь пояснювати, що більшість повноважень у нас має прем’єр-міністр, а не президент, і що прем’єр та уряд налаштовані дуже проєвропейськи”, – каже політолог Вацлав Неквапіл. Головування Чехії в ЄС відіграло дуже важливу роль усередині чеського суспільства: чехи починають думати і говорити про ЄС „ми”, а не „вони”, як це було раніше.

 

 

Український журнал