УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 10/2008

Паспорт – український чи російський?

(Скачати весь номер: 10/2008 [PDF, 2.4 Mb])

   Текст: Валентина Люля, Прага

 

   При бажанні українці можуть мати і українське, і російське громадянство.

 

   Українське законодавство каже, що українці, які живуть в Україні,можуть мати лише одне громадянство – українське. Якщо ж хочуть отримати громадянство іншої країни, то спершу повинні відмовитися від українського. Проте, в сьогоднішніх українських законах стільки ходів і виходів, що спритній людині зовсім нескладно й українське громадянство зберегти, й нове отримати. Особливо, коли йдеться про отримання російського громадянства.

 

   Вперше голосно про проблему подвійного громадянства заговорили в кінці 2004 – на початку 2005 року, коли деякі українські чиновники з вищих ешелонів влади втекли до Росії, побоюючись кримінальної відповідальності перед новою помаранчевою владою. Виявилося, що вони мають російське громадянство, як наприклад, Ігор Бакай, колишній керівник Державного управління справами при президенті Кучмі. Кримінальна відповідальність так і не настала – Росія своїх нових громадян не видала, бо нібито не знала, де вони. Тоді нова українська влада билася в груди, що цей недолік у законодавстві буде виправлено. Але й досі без змін.

   Українські політики знову заговорили про подвійне громадянство, особливо російське, в контексті нещодавнього російсько-грузинського конфлікту. В першу чергу, через побоювання, що критична маса мешканців Криму, які мають, крім українського, ще й російське громадянство, може спричинити нестабільність у регіоні.

   І хоча сьогодні отримати російське громадянство важче, ніж кілька років тому, але можливо. Щоб отримати російське громадянство в Криму, достатньо звернутися до консульства Російської Федерації і надати всі необхідні документи, серед яких важливим документом є довідка з місцевого паспортного столу, що заявник просив позбавити його українського громадянства. Українські паспортні столи такі заяви не задовольняють – це в компетенції українських консульств в іншій країні, де проживає українець. Але такої відмови достатньо для того, щоб російські представництва розпочали процедуру видачі громадянства, повідомляє www.segodnya.ua. Цікаво, що відстежити, хто має два паспорти, неможливо через відсутність в Україні дієвих механізмів контролю. Та й кримінальної відповідальності за володіння двома паспортами в Україні наразі не існує. Хоча у вересні депутати від БЮТ подали до Верховної Ради законопроект, який передбачає 5 років ув’язнення за володіння двома паспортами або штраф у розмірі 10 тисяч неоподаткованих мінімумів (що приблизно 800000 доларів США).

   Щоб виявити українців з російськими паспортами, 10 вересня цього року міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко заявив, що Україна зробила „запити до відповідних органів Російської Федерації з проханням надати відповідну інформацію“. Щоправда, українські чиновники нарікають, що представники російських відповідних органів співпрацюють неохоче, і не надають інформації. Та чи повинна Росія надавати інформацію про своїх громадян іншій державі?   Цікавим є той факт, що російські військовослужбовці, які служать у Криму, також намагаються отримати друге громадянство, цього разу – українське. Півтори тисячі російських військових отримало українське громадянство з порушенням законодавства, повідомила прокуратура міста Севастополя. Російські офіцери, які йдуть у від ставку, із задоволенням залишаються жити в Севастополі чи деінде в Криму – життя в курортній зоні приваблює багатьох. Бажаючі отримати російське громадянство керуються переважно практичними міркуваннями, а не політичними: хтось їздить на заробітки до Росії, відповідно, не мусить реєструватися, хтось там має бізнес, хтось хоче отримувати російську пенсію, хтось – навчатися у російському університеті на бюджетному відділенні, хтось просто не має певності в завтрашньому дні, тому підстраховується другим паспортом.

   Наразі ж ситуація нагадує бабу в церкві з байки Степана Руданського, яка, не знаючи, де буде після смерті – в пеклі чи на небі, ставила свічки і перед святим, і перед чортом: „Треба всюди, добрі люди, приятелів мати“.

 

 

Український журнал