УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 10/2008

Довідка провідних труб

(Скачати весь номер: 10/2008 [PDF, 2.4 Mb])

Nord Stream (Північний потік) – газопровід, який через Балтійське море з’єднає Росію та Євросоюз в обхід країн-транзитерів – Білорусі та Польщі. Будівництво морського відрізку трубопроводу заморожене через спротив Фінляндії, Естонії та Швеції, в економічній зоні яких проходитиме Nord Stream (з огляду на екологічні мотиви). Серед противників будівництва – Польща та Литва, які вважають, що дешевше та безпечніше прокласти трубопровід по землі. Попри це прем’єр В. Путін наголосив, що перша з двох гілок газопроводу буде введена в експлуатацію під кінець 2011 р. Проектна потужність Nord Stream складе 55 млрд. кубометрів.  

 

Ямал–Європа – магістральний експортний газопровід, який слугує для транспортування російського газу через територію Білорусії та Польщі до Німеччини. Введений в експлуатацію у 1999 році. Пропускна здатність газопроводу – 29,5 млрд. кубометрів (станом на 2006 р.). Проектна потужність – 33 млрд. кубометрів.  

 

Nabucco – проект магістрального газопроводу протяжністю 3,3 тис. км. в обхід України та Росії з Центральної Азії до країн ЄС, перш за все Австрії та Німеччини. Проектна потужність – 26-32 млрд. кубометрів газу в рік. У консорціумі по будівництву газопроводу беруть участь Австрія, Туреччина, Болгарія, Румунія, Угорщина. Основним конкурентом проекту є White Stream.  

 

South Stream (Південний потік) – російсько-італійський проект газопроводу, який пройде по дну Чорного моря з Новоросійська в болгарський порт Варну і далі через Балканський півострів в Італію й Австрію. Підводний відрізок газопроводу матиме довжину 900 км. Перший рамковий меморандум про проектування й будівництво газопроводу було підписано 23 червня 2007 російським енергетичним концерном Газпром та італійським нафтогазовим концерном Eni. Пропускна здатність нового газопроводу повинна скласти 30 млрд. кубометрів у рік. South Stream створюється для диверсифікованості поставок російського газу в Європу й зниження залежності постачальників і покупців від країн-транзитерів, зокрема від України та Туреччини. South Stream вважається конкурентним проектом газопроводу Nabucco в обхід Росії.  

 

White Stream (Білий потік) – проект магістрального газопроводу з Центральної Азії через Україну в країни ЄС. Ідея, яка виникла у 2006 році і належить Міжнародному інжиніринговому консорціуму White Stream Pipeline. У травні 2007 року на газовому форумі у Відні під час презентації проекту його підтримали представники  Єврокомісії, щоправда дуже стримано і обережно. Згідно первинної концепції розробників, Білий потік повинен був стати головним енергетичним проектом ГУАМ. Ідея полягала у тому, щоб газ з азербайджанського родовища „Шах-Деніз“ перекачувати через Грузію по дну Чорного моря на територію України, а далі українською територією в країни ЄС. Туркменістан планувалося задіяти в середньостроковій перспективі. Основний конкурент – проект Nabucco і South Stream.

 

Баку–Тбілісі–Джейхан – трубопровід для транспортування каспійської нафти до турецького порту Джейхан, розташованому на березі Середземного моря. Протяжність – 1773 км. Нафтопровід проходить територією Азербайджану, Грузії, Туреччини. Проектна пропускна здатність – 50 мільйонів тон нафти в рік, або 1 млн. барелів за добу. Єдиний проект, який іде в обхід Росії. 

 

Дружба – єдина система магістральних нафтопроводів, найбільший у світі нафтопровід. Збудований у радянські роки для транспортування нафти із Сибіру в країни Східної і Західної Європи, експлуатується з 1962 року. Маршрут нафтопроводу проходить від Альметьєвська через Самару, Брянськ (Росія) до Мозиря (Білорусь), потім розгалужується на дві дільниці: північну (територією Білорусі, Польщі, Німеччини) і південну (територією України, Чехії, Словаччини, Угорщини).

 

 

Український журнал