УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 7/2009

Настає криза в українсько-європейських відносинах?

(Скачати весь номер: 7/2009 [PDF, 2.9 Mb])

   Президент України висловив стурбованість у зв’язку з виконанням країнами-членами Європейського Союзу домовленостей щодо спрощення візового режиму з Україною. А уряд України не повинен залишати це напризволяще. Тут мають бути задіяні контрзаходи, вірніше, симетричні заходи, до тих країн, які найбільше піддають наших громадян дискримінації при виїзді до іншої країни.

   Після підписання Угоди про спрощення оформлення віз наші громадяни зіткнулися з величезною дискримінацією відносно виїзду до країн ЄС. І ця дискримінація стосується не стільки відмов нашим громадянам, скільки дискримінації їх прав при оформленні самих віз. Як-то видача віз у день відльоту до тієї чи іншої європейської країни. Більше того, це ситуації, коли віза оформляється два тижні, а на співбесіду людей запрошують за тиждень чи за декілька днів до того, як вони мають відлітати до країни ЄС. Це можна кваліфікувати як відверту дискредитацію прав людини. І тим більше прикро, що це відбувається після підписання Угоди про спрощений режим.

   А щодо кризи в українсько-європейських відносинах?

   Я не думаю, що це критичний момент. Просто Європейський Союз нам не може запропонувати більше ніж те, що він пропонує сьогодні, оскільки у самому  європейському Союзі є багато внутрішніх проблем, пов’язаних з Лісабонським договором, його імплементацією. І, крім того, ідея розширення ЄС оцінюється самими європейцями досить негативно. Відтак, звісно, потенціал розширення ЄС вичерпується, особливо на Схід. Це з одного боку. А з іншого боку, Україна сама поки що не готова відповідати європейським стандартам. А політичні зобов’язання Євросоюз Україні надавати не хоче (на відміну від того, як він надавав до цього часу такі зобов’язання країнам Центральної Європи). Тобто, з одного боку, ми бачимо зменшення потенціалу. З іншого, зменшення можливостей не дає нам швидко просунутись до ЄС. Це не означає, що ЄС не розглядає Україну, так би мовити, як свого партнера. Це не означає, що ЄС викидає Україну з Європи. Він продовжує розглядати нас як європейську та демократичну країну, і це є тим підґрунтям, на якому ми маємо вибудовувати свої відносини з ЄС. І крім того, ідея Східного Партнерства нам такі інструменти дає.  

 

Григорій Перепелиця,

директор Інституту зовнішньої політики

Дипломатичної академії України

при МЗС України, Київ

Український журнал