УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 10/2009

Сейм Польщі засудив агресію СРСР 1939 року

(Скачати весь номер: 10/2009 [PDF, 2.7 Mb])

   Сейм Польщі, у зв’язку з 70-ю річницею нападу Радянського Союзу на Польщу 17 вересня 1939 року, схвалив заяву, в якій засудив цю агресію.

   В заяві Польщу названо „жертвою двох тоталітаризмів: нацизму та комунізму“, а розстріл польських офіцерів радянським НКВС навесні 1940 року – „військовим злочином з ознаками геноциду“.

   „17 вересня 1939 року війська СРСР без оголошення війни напали на Польщу, порушуючи її суверенність та ламаючи основи міжнародного права. Підставою для агресії Червоної Армії став пакт Ріббентропа–Молотова від 23 серпня 1939 року між СРСР та гітлерівською Німеччиною. Таким чином було вчетверте поділено Польщу“, – сказано в заяві.

   Депутати також нагадали, що від тодішніх дій радянської армії постраждали не лише поляки, а й прибалтійські держави, Фінляндія та Румунія.

   „Архіпелаг Гулаг поглинув мільйони людських життів усіх народів цього регіону, в тому числі багатьох громадян СРСР. Організація системи, тривалість та масштаби цього явища надали тим злочинам, у тому числі й катинському, ознак геноциду“, – підкреслено в заяві.

    Польські депутати закликають „до польсько-російського поєднання на основі історичної правди“ і пропонують відмовитися від замовчування чи фальшування історичних фактів. Текст цієї заяви викликав у Польщі бурхливі дискусії серед політиків, які майже три тижні не могли дійти згоди в оцінці заяви.

   Найбільша опозиційна партія „Право і справедливість“ домагалася назвати Катинський злочин „геноцидом“, натомість правляча „Громадянська платформа“ намагалася пом’яшити формулювання, аби не ускладнювати й без того непрості стосунки з Росією.

   Департамент інформації та преси МЗС Росії у своєму коментарі назвав резолюцію Сейму Польщі такою, що завдає шкоди польсько-російським відносинам.

   За інформацією МЗС РФ, позиція Росії на „неоднозначні“ сторінки історії стосунків між країнами була викладена в ході недавнього візиту прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна до Польщі, в т.ч. у його статті, опублікованій 31 серпня в „Газетівиборчій“.

   „У нашому розумінні, це був ясний сигнал про готовність Росії до вибудовування з Польщею конструктивних, відносин взаємної поваги, у т.ч. зі складних історичних питань“, – зазначають у російському зовнішньо-політичному відомстві.

 

-ред-

Український журнал