Ukraiński Żurnal - 10/2009
Драматичність чи домовленості в кулуарах?
(Скачати весь номер: 10/2009 [PDF, 2.7 Mb])Текст: Володимир Фесенко, Київ
Чим ближче дата виборів, тим більше ознак того, що вони будуть іншими, ніж ті у 2004 році. Будуть не настільки полярними. Тоді задовго до виборів було зрозуміло, що основна боротьба піде між Віктором Ющенком та Віктором Януковичем. Зараз видно, що є Юлія Тимошенко та Янукович. Але все ж, хоча б з формальної точки зору, є третя сила, яка претендує на перемогу – Арсеній Яценюк.
Дуже велика особливість полягає в тому, що нинішні вибори проходять в умовах і економічної, і політичної кризи. А ще є криза довіри до влади, причому не лише до конкретного політичного режиму. В даному випадку йдеться про інтегральну недовіру і до державних інституцій, і до нинішнього політичного класу. У 2004 році ця недовіра стосувалася радше тодішнього президента. Зараз немає такого змагання добра й зла. Якщо тоді хоча б половина людей вважала, що вибори багато що вирішують, то сьогодні таких очікувань немає. І тепер багато людей хоче змін, але очікувань, що президентські вибори вирішать більшу частину нинішніх соціально-економічних проблема, немає. І тому чимало хто очікує, що розв’язання протиріч відбудеться не відразу і не після президентських виборів. Можливо, відбудеться цикл між президентськими і парламентськими виборами, в рамках якого ця криза нинішнього українського політикуму має досягти певної межі і, можливо, певною мірою буде розв’язана.
Певні ризики щодо терміну виборів звичайно є, але вони не дуже великі. Є сценарії, є розмови про те, як вибори можна було би зірвати. Але насправді єдиний політик, який в цьому може бути зацікавлений – це нинішній президент. Усі інші зацікавлені все ж таки, щоб перемогти або усунути нинішнього президента. І навіть, можливо, досягти певного компромісу між собою.
І це ще одна особливість наступних виборів. У 2004 році йшлося про екзистенційність: йшла боротьба у політичному сенсі не на життя, а на смерть, тому й виникла така серйозна криза. Але зараз є певні ознаки, які свідчать, що обидва конкуруючі табори можуть домовлятися між собою, вони це вже пробували. Вони можуть домовлятися між першим і другим турами, або після другого. І це ще одна відмінність нинішніх виборів і виборів 2004 року – відсутність великої драматичності.