Ukraiński Żurnal - 11/2007
За кордоном проголосувало лише 6% українців
(Скачати весь номер: 11/2007 [PDF, 2.7 Mb])Текст: Валентина Люля, Прага
«В мене на закордонній виборчій дільниці — порядок, як у танкових військах», — заявив у день виборів, 30 вересня, міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк. Та пан міністр сильно помилявся. За кордоном проголосувало лише 6% громадян України, тобто 26 тисяч замість 433 тисяч передбачуваних. Однією з головних причин «провального» голосування виявилися неправильно підготовлені списки виборців. Багато українців, які живуть за кордоном не перший рік (і вже брали участь у виборах) не змогли скористатися своїм громадянським правом. За інформацією Комітету виборців України (КВУ), наприклад, у Німеччині, проїхавши не один десяток кілометрів до Берліну, де була розташована виборча дільниця, люди, на жаль, з’ясовували, що їхніх прізвищ у списках виборців немає. Напередодні виборів у Берліні виборцям, які хотіли перевірити, чи є вони в списках, і чи правильно написані їхні дані, радили приходити безпосередньо в день голосування. А в день виборів багато з них себе у виборчих списках просто не знайшли.
І хоча за недбале формування списку виборців передбачена адміністративна відповідальність — штраф від 25 до 50 неоподаткованих мінімумів — та, незважаючи на це, ситуація повторюється від виборів до виборів.
Крім цього, ще однією проблемою був розподіл виборців між виборчими дільницями. Наприклад, штат Аляска був включений до виборчої дільниці у Вашингтоні.Результати голосування по закордонному виборчому окрузі є дуже показовими. І це стосується як присутності українців у цих країнах, так і їхніх політичних переконань.Лідером виборів у закордонному виборчому окрузі став Блок Юлії Тимошенко, набравши на закордонних виборчих дільницях у сумі 33,13 % голосів, а це — 8 566 виборців. На другому місці опинилася Партія регіонів із 26,45 % (6 839 виборців). І на третьому місці — «Наша Україна – Народна Самооборона» із 25,53 % (6 598 виборців).Якщо за БЮТ та НУ-НС голосували в країнах ЄС, США, Канаді, Бразилії, то Партія регіонів лідирувала передусім у колишніх радянських республіках, в африканських країнах третього світу, та у країнах, де все ще йдуть до світлого комуністичного майбутнього — таких, як Китай, Куба чи соціалістичний В’єтнам. Партія регіонів набрала найбільше голосів і в дуже багатих країнах, куди українські заробітчани ще не доїхали, наприклад в Об’єднаних Арабських Еміратах та Південно-Африканській Республіці.