УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 12/2009

В‘єра Кернова: „Перші три дні варто справді залишатися вдома і ,вилежати‘ хворобу“

(Скачати весь номер: 12/2009 [PDF, 2.4 Mb])

   Спілкувалася: Валя Люля, Прага

 

   Свинячий, мексиканський, каліфорнійський – це все про один із вірусів грипу, який від весни лякає людство по всьому світі. Тепер і в Європі. В Україні епідемія свинячого грипу розпочалася в кінці жовтня й вийшла за межі очікуваного. Стало очевидним, що державні мужі неготові боротися з такою хворобою – жодних скоординованих дій, взаємні звинувачення, політичні інсинуації в контексті президентських виборів, черги в аптеках, відсутність медикаментів, і стрибок цін на часник та лимони (за 2 дні карантину ціна лимонів на гуртівні виросла до 25-28 гривень за кілограм). Людей охопила паніка. Кожен почав лікуватися, як міг і за скільки міг. Якою є ситуація в Чехії і як вберегтися від свинячого грипу УЖ розповіла В‘єра Кернова, доктор Центру здоров’я і життєдіяльності Державного інституту здоров’я ЧР. 

 

 

Епідемії свинячого грипу вибухнули у багатьох країнах Європи. Як Чехія бореться з цією хворобою?

Чеська Республіка є готовою до цієї ситуації, в обласних містах діють кризові штаби, які працюють за заздалегідь розробленим планом, в робочій групі є всі, хто має що сказати громадськості і знає, що казати і що робити – епідеміологи, керівники регіонів, лікарі і центр – Міністерство охорони здоров’я. Фактично, сьогодні це локальні епідемії – в Карловарському краї, у Моравсько-Слезькому. В місті Брно показники респіраторних захворювань вище середньо-статистичного, але чи це є класичний грип, чи свинячий, наразі не можемо говорити. Слід враховувати, що в цю пору року захворювання на грип завжди мають показник вищий ніж середньо-статистичний. Наприклад, у школах, і тут треба відзначити дуже правильне рішення Міністерства освіти, що при захворюванні 15 % учнів, максимально 20 %, школа закривається на 7 днів. Це має свій ефект, бо таким чином запобігається поширенню захворювання. Максимальний інкубаційний період, щоб вилікуватися, є 7 днів. А як свідчить сучасна вікова структура захворювання, воно найбільше торкається молодшого покоління.

 

В чому полягає різниця між сезонним грипом і свинячим грипом?

Кожен грип, насправді, є дуже залежним від середовища, місця, поширення вірусу, пори року. Завжди передбачається, що епідемія грипових захворювань є найбільшою восени, частково взимку і потім весною. Тобто є дві хвилі, які можна простежити на графіках захворювань, що складаються на основі звітів лікарів. Навесні вірус грипу не є настільки сильним, як восени, бо проводиться вакцинація, і організм встигає виробити антитіла проти вірусу. Якщо ж хвороба все-таки взяла своє, то проявляються клінічні ознаки грипу – підвищена температура, біль у м’язах, головний біль, іноді пронос. Що стосується свинячого грипу, то й у нього майже такий самий клінічний перебіг, а відрізняється лише типом вірусу A(H1N1). Ускладнення з’являються у людей, які на той час уже чимось хворіють і імунітет яких є ослаблений, а також у вагітних жінок. Організм і без цього вже слабкий, а якщо ще потрапляє бактеріальна інфекція, яка викликає важке запалення легенів, то людина вже не обійдеться без вентилятора, бо легені не в змозі виконувати свої функції. В таких ускладнених випадках треба вакцинуватися безпосередньо вакциною проти свинячого грипу. В усіх інших випадках є дієвою звичайна вакцина проти грипу і дотримання елементарних правил гігієни.

 

Скільки осіб в Чехії захворіло свинячим грипом?

Точну цифру наразі не можна назвати, бо ще не всі випадки були розібрані, але в тих випадках, які вже були перевірені, це понад 500 захворювань свинячим грипом. І відчервня є три смертельні випадки, коли були ускладнення через неправильно поставлений діагноз (коли номер готувався до друку, померлих було 8 осіб).

 

Нерідко можна почути, що всі ці грипи – свинячий, пташиний, – є лише міфами від фармацевтичних компаній, які зацікавлені у збуті своїх медикаментів. Наскільки це є правдою?

Це неправда, бо якби вірус в суспільстві не поширювався, то не виникали б епідемії. Найкраще допомагає вакцина, якщо ж людина не вакцинувалася, то єдиний шлях, як себе вберегти – це дотримуватися гігієнічних норм, вести здоровий спосіб життя, уникати стресових ситуацій. Але якщо вже захворіли, то треба лікуватися. Тому, звичайно, це не міфи від фармацевтичних компаній, щоб збільшити продаж своїх ліків.

 

Як протистояти свинячому грипові?

Люди більше подорожують, мають більше можливостей зустрічатися, та й стиль життя майже кожного з нас змінився. Все ж розпочалося з того, що перші випадки мексиканського, свинячого грипу, які були виявлені в Мексиці та США і перші ознаки були саме в подорожуючих, які зіткнулися з цим вірусом. І вже тоді передбачалося, що люди будуть подорожувати і вірус може розповсюджуватися у суспільстві, таким чином виникне епідемія чи пандемія. На цьому етапі є дуже важливою організація роботи кризового менеджменту, розроблення робочих планів– що і як робити у випадку епідемії цього типу вірусу. Бо коли недостатня кількість вакцини, пов’язок, антивірусних препаратів, неузгоджені дії по ліквідації епідемії, то може виникнути паніка. Наприклад, зараз почнеться вакцинація безпосередньо від свинячого грипу. Говорять, що це вже запізно, бо вже появилися локальні епідемії, але ж ці показники ще не є найвищою точкою. Те, що вакцинація не проводилася швидше, зумовлено відповідними нормами ВООЗ, яких Міністерство охорониздоров’я має дотримуватися, але вакцинація відбудеться. В першу чергу будуть вакциновані медики, які безпосередньо контактують з хворими людьми, гендікеповані, люди, які мали трансплантацію, діаліз, хто має кардіологічні проблеми,астму. Тобто ті, хто має якісь проблеми зі здоров’ям і зараження вірусом свинячого грипу могло б ще більше ускладнити їхній стан, саме ці люди будуть вакциновані в першу чергу.

 

В Україні через відсутність медикаментів і погану поінформованість серед людей виникла паніка. А в кожному випуску новин головною темою був свинячий грип. Кожен, хто закашляв, уже біг до лікаря, і всі поліклініки були забиті людьми. Лікарі звітували про кількість прийомів, це збільшувало статистику, а дехто у приймальнях й заразився.

Безумовно, психіка відіграє дуже важливу роль у тому, чи захворіє людина. Йдеться в першу чергу про те, щоб марно не піддаватися стресу, щоб марно не бути там, де існує висока можливість заразитися, а якщо вже заразилися, то залишатися вдома, а не ходити на роботу. І це не завжди мусить буди свинячий грип, й при звичайному вірусі або респіраторному захворюванні без температури, коли людина йде на роботу, кашляє, чхає, не миє руки – так і поширюється вірус. Головне, знати що робити – перші три дні варто справді залишатися вдома і „вилежати“ хворобу, дотримуватися гігієнічних норм, використовувати пов’язку. В Україні виникла ситуація, коли в аптеках не було достатньої кількості антивіру сних препаратів, пов’язок і це ще більше поширювало паніку серед людей. До речі, пов’язки здоровому ні до чого. Ви ж не будете ходити цілий день в пов’язці, та й кожних три години треба одягати чисту. Це хворий повинен її носити, аби не заразити інших. Коли бачимо, як це було в США або у Китаї, як всі ходили у пов’язках, то це також сприяє поширенню паніки. Коли новина про грип є головною в основному випуску новин, а до цього не завжди правильний коментар, бо медіа часто хочуть підкреслити тільки щось гостре, бо інакше новина втрачає на привабливості, от і маєте паніку. У Чехії від червня, коли було зафіксовано перші випадки свинячогогрипу, ми працюємо над тим, щоб не дозволити поширення епідемії, щотижня відбуваються наради саме з цього питання, де приймаються рішення, як саме і що саме будемо робити. Що повинен робити лікар і що повинен казати пацієнтові. Пацієнт повинен знати, що справді не варто перших три дні виходити з дому, бо це якраз є інкубаційний період вірусу, коли він найбільше поширюється – достатньо викликати лікаря, і при будь-якому погіршенні відразу викликати лікаря. Це дуже важливо, бо це дозволяє запобігти не тільки поширенню хвороби, але й паніці. Навіть така річ, як забезпечення країни електроенергією чи виготовлення продовольчих товарів – держава мусить передбачити, що і ці люди можуть захворіти, і що їхтакож потрібно вакцинувати в першу чергу.

 

Кажуть, щоб не захворіти грипом, треба їсти багато часнику й цибулі, наскільки це дієво?

Це народна медицина, у цих продуктах є вітамін С та інші вітаміни. І, звичайно, краще вживати їх з природних речовин, ніж з таблеток-вітамінів. Та й не варто недооцінювати народну медицину. Але щоб цибуля й часник дійсно вберегли від грипу, то я цього стверджувати не можу.

 

Український журнал