УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 12/2009

Фіналісти визначені

(Скачати весь номер: 12/2009 [PDF, 2.4 Mb])

   Текст: Тарас Березовець, політтехнолог,

   директор PR-групи „Політтех“

   (пов’язаний з БЮТ)

 

 

 

   Подібність між виборами 2004 і 2010 років буде полягати в тому, що як і п’ять років тому, так і тепер вже визначені фіналісти. Тоді це були Віктор Янукович та Віктор Ющенко. Тепер – Юлія Тимошенко і Віктор Янукович. Щоправда, інші кандидати забирають теж великі відсотки, але решта кандидатів виконують інші функції – від технічної до такої, яка має очорнити якогось з кандидатів. Адже мета кандидатів, які не виходять до другого туру – показати гарний результат напередодні парламентських виборів. На цьому всі подібності закінчуються, оскільки найбільше змін зазнав так званий постпомаранчевий пояс, хоча великі зрушення відбулися і в регіонах традиційної підтримки Януковича. Зараз ані Янукович, ані Тимошенко не можуть похвалитися абсолютною мопополією в більшості регіонів. Янукович можесказати, що він впевнено виграє у Криму, на Луганщині, Донеччині, Харківщині. В інших регіонах буде точитися рівна боротьба, зрештою, не лише між Януковичемі Тимошенко, але великі відсотки забирають і інші кандидати. Такого не було в кампанії 2004 року. Тоді були чіткі фаворити, а інші набирали дуже мало. Зараз ми бачимо, що великими гравцями є також Ющенко і Арсеній Яценюк. Кожен моженабрати в межах 7-10%.

   За іншим сценарієм, ці вибори можуть виявитися рімейком виборів 1994 року. Це були перші вибори, коли виграв Леонід Кучма: тоді у першому турі перемогу святкував Леонід Кравчук, а в другому турі ситуація абсолютно змінилася і переміг Кучма, оскільки електоральний запас Кравчука був занадто маленьким. Я думаю, що ця ситуація має всі шанси повторитися і тепер. Цю думку поділяє багато експертів і політиків. Тому у першому турі виграє Янукович. Але у другому Тимошенко має шанс перемогти Януковича з перевагою 5 %. У другому турі електоральний запас набагато більший у Тимошенко. Януковичу нема куди рости. На ньому висить імідж людини з судимостями.

   У виборах–2010 порівняно з 2004 роком використовуватимуть значно більше чорнушних технологій. Тоді було більше корупційних, фінансових скандалів. Тепер дуже висока аморальність, коли змішуються поняття педофілії та зоофілії.   А після виборів 2010 року змін у політичній системі не очікується. Більше ми очікуємо насамперед зміни політичного ландшафту. Еліта застаріла, вона сама себе відчуває немодернізованою. Це в першу чергу частина старої еліти, причому старої не за віком. Але все одно відбудеться зміна еліт. Монополії БЮТ і ПР, яка була ще на попередніх виборах, тепер не буде. Зараз багато гравців, їх кількість збільшилася як мінімум до шести. Це будуть і БЮТ, і ПР, політична сила Ющенка, партія Сергія Тігіпка, яка поки що невідома, Блок Литвина, комуністи і Арсеній Яценюк зі своїм „Фронтом змін“. Кількість гравців суттєво зросла і це є великим позитивом.

 

 

 

Український журнал