УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal - 2/2010

Без результатів – не сподіватися!

(Скачати весь номер: 2/2010 [PDF, 2.6 Mb])

   Текст: Богдан Копчак, Прага

 

 

   У середині січня в Європарламенті пройшло слухання кандидатів на посади комісарів Європейського Союзу. Актуальним було також питання про майбутнє розширення ЄС. Щодо України, її європейське майбутнє ніхто не заперечує, однак нові пільги Києву також ніхто не збирається надавати.

   На запитання членів комітету з питань закордонних справ Європарламенту відповідали передусім новий шеф європейської дипломатії Кеті Ештон та кандидат на посаду комісара ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Філе. Запитання і відповіді кандидатів дали однозначну картину: питання вступу України в ЄС не є на порядку денному. За словами Ештон, нині слід дочекатися результату президентських виборів в Україні. А відповідь чеського дипломата Філе була ясною: Київ має скористатися програмою „Східного партнерства”, бо до вступу в ЄС він сьогодні не готовий. 

   „Ми хочемо, щоб Україна та інші східноєвропейські країни були ближчими до ЄС. І ми маємо зараз чудовий інструмент – “Східне партнерство””, – зазначив він.  

   Філе і далі не дав прямої відповіді, чи Україна може від Брюсселю почути хоча б слова про перспективу свого членства. Імовірний єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства нагадав про базовий документ ЄС, в 49-ій статті якого чітко прописано, хто і після виконання яких умов може просити членства в ЄС.

   „Ця стаття не потребує жодних додаткових інтерпретацій і визначає досить чітко, хто має право клопотати про набуття членства в ЄС. Чи готова Україна до цього? Ні!” – підкреслив Філе.

   Штефан Філе буде, мабуть, тим, хто привітає в сім’ї ЄС Хорватію, але Україні на щось подібне розраховувати не доводиться. Принаймні за сьогоднішнього стану справ, неконсолідованих державних фінансів, незрозумілого вектору зовнішньої політики і з парламентом, в котрому відсутнє бажання ухвалювати європейське законодавство. Причому Філе Україну може зрозуміти краще, ніж будь-хто інший. Цей чех зі словацьким корінням провів усе своє життя на дипломатичній службі, був послом, зокрема в Литві (1998–2001), працював в Міноборони і в МЗС, про Україну багато чув і як посол при НАТО (2005–2009). Тому процеси в Україні Філе розуміє дуже добре, а знаючи, чим на сьогодні закінчилися спроби України стати членом НАТО, то й на шляху Києва до ЄС очікує більше слів, аніж результатів.
Український журнал