Ukraiński Żurnal
Всі попередні номери
Наш читачу!
У цьому номері ми вирішили озирнутися на історію нашого видання і нагадати собі й читачам важливі статті та розмови, які були опубліковані на сторінках «Українського журналу» впродовж перших десяти років його існування. Робота ця виявилася напрочуд зворушливою. Ми свідомо зосередилися на матеріалах, які з’являлися на сторінках нашого журналу до початку російсько-української війни, аби побачити і зрозуміти, як еволюціонували українські політичні дискусії і думки в країні, яка від проголошення незалежності невпинно рухалася до російсько-української війни.
Прочитавши запропоновані в цьому номері статті, ви, можливо, — як і ми — відчуєте, що українські інтелектуали свідомо чи підсвідомо розуміли небезпеки й виклики, які стояли і стоять перед народом України й українською державою — навіть попри те, що нікому не дано було бачити майбутнього (зокрема того, що настало у 2014 році), знання історії та участь у важливих для України подіях дозволили їм уже тоді помітити основні тенденції. Сьогодні їхні слова, можливо, резонують більше ніж резонували тоді. А можливо, спонукають до глибшого розуміння ситуації.
Чи змінилася росія з умовного 1839 року? Чи стала вона менш брехливою і чи перестала всю свою енергію витрачати на імітацію цивілізованого світу, водночас не приховуючи бажання той світ знищити? Чи стала вона менш жорстокою, аніж була під час Голодомору? Скільки всього встигла зруйнувати та росія на землі, яка могла би бути раєм?
Наскільки вірною є думка про те, що в українців не було шляхти? Чи справді найбільш слабким місцем українського народу є його еліта й чи правильних людей називаємо ми елітою?
Скільки Україн існує і чи ця її різнобарвність є проблемою або ж перевагою? Чи розуміємо ми, наскільки важливим для проголошення незалежності України було поєднання непоєднуваних, на перший погляд, середовищ? І наскільки усвідомлюємо, як нелегко далася незалежність Україні навіть у 1991 році?
Усіма цими питаннями ви зможете ще раз задатися, а можливо, і знайти відповіді на них, читаючи цей номер. Вам відповідатимуть такі неординарні особистості, як Мирослав Попович, Наталія Яковенко, Євген Марчук, Володимир Горбулін, Йосиф Зісельс, Олександр Бойченко.
І на завершення пропонуємо есей Володимира Єрмоленка, у якому рівно за рік до початку російсько-української війни він намагається відповісти на питання: що залишається в людей, які живуть в епоху великих катастроф, «коли руйнується все, коли все стирається». Він згадує слова Юрія Шереха-Шевельова: «[В] години розпаду імперії закони теж розпадаються, пробуджується в людях звіряче, пробуджується і власне людяне й людське».
І саме цього ми є свідками. І жодні шанси не втрачено.
За «Український журнал» — Ленка Віх
Скачати повну версію: 10/2023 [PDF, 2 Mb]
Всі попередні номери