Ukraiński Żurnal
Всі попередні номери
Наш читачу!
Впродовж останніх кілька тижнів чеські медіа обговорювали дві цікаві і важливі справи, що безпосередньо стосуються теми, яку ми вибрали для цього номеру, а саме — теми залежностей і питань, з ними пов’язаних. Перша — виправдувальний вирок Верховного суду ЧР у справі вирощування коноплі, а друга — відхилення нижньою палатою Парламенту т.зв. «закону антикурців». На перший погляд здається, ніби обидві події прямо спонукають до куріння чого-небудь. Але якщо у першому випадку йдеться про крок прогресивний і в певному сенсі корисний, то в другому — цього аж ніяк не скажеш.
Як відомо, на теренах Чехії вирощування коноплі заборонено законом і порушення цієї заборони трактується як карний злочин. Але судді Верховного суду Чехії визнали, що, за Конституцією, першочерговим є право людини на здоров’я і тому вже вдруге скасували вироки судів нижчих інстанцій, чим практично засвідчили, що вирощування і вживання маріхуани для лікування не є злочином. Варто нагадати, що в обох випадках, які потрапили до Верховного суду, дійсно йшлося про людей похилого віку, які вживали маріхуану як ліки з відома свого лікаря.
Зате гальмування прийняття «закону антикурців», викликало — та й, зрештою, не вперше, адже справа тягнеться вже більше двох років — набагато більше зацікавлення і бурхливіші реакції. По один бік стоять завзяті курці, власники кнайп і тютюнове лобі, по інший — завзяті некурці, лікарі, сумна статистика. Перші захищаються свободою людини і власників ресторанів, які мають право палити, де хочуть і скільки хочуть, і самі встановлювати, можна чи не можна курити в їхніх власних кнайпах. Другі нагадують, що права згаданих вище закінчуються там, де починається загроза здоров’ю їхніх співгромадян і безпеці держави.
До чого все це? Звісно, закони, які обмежуватимуть куріння, є загальносвітовим трендом і рано чи пізно чеські парламентарі такий закон змушені будуть прийняти. А якщо вони не подбають про це, то про це подбає ЄС і суспільне право. Але проблема в іншому — у нашому лицемірному ставленні до соціально прийнятних форм залежностей: до куріння, яке щороку забирає життя сотень тисяч людей, а передусім, до алкоголю, який косить не лише узалежнених від нього, а знищує цілі сім’ї (а інколи — цілі села). Про це і багато іншого матимете можливість довідатися у квітневому «Українському журналі».
На все добре,
Ленка Віх, Прага
Скачати повну версію: 4/2008 [PDF, 2 Mb]
Статті в номері:
вдома на чужині
- Прочинені двері. Про малий прикордонний рух між Польщею і Україною
- Фіктивні шлюби чехів у Донецьку
- Ведмідь на черешнях
- Ріта Кіндлерова: «В перекладі найважче пережити його до кінця»
- Зоя Сходу
- Боротьба за чужу душу ХІІ. Медовий місяць на прощання
- Словацькі (чи польські?) ґуралі в Україні
- Пограбований народ. Розмови з білоруськими інтелектуалами.
гості
тема
- Синдром залежності
- Реквієм за мрією
- Bis repetitia placent. (двічі повторене сподобається)
- Конопля має право лікувати, нагадав суд
- Алкоголізм у жінок
- Nicotiana Tabacum
- Тихі трагедії біхевіоральних залежностей
- (Не)залежність наша повсякденна...
- Кохати патологічно
- «Невинна» боротьба з власним тілом
з краю
- Арсеній Яценюк: історія успіху по-українськи
- Як зменшити вразливість до російського впливу
- Олексій Гарань: «...основна проблема йде якраз із боку президентського Секретаріату»
- Партнерство Польщі та України в енергетиці треба наповнити змістом
- Що ми знаємо і що хотіли б знати про Росію
культревю
- Юрій Андрухович: «Нам усім страшенно пощастило»
- Юрій Андрухович: Уривок з «Таємниці»
- Василь Софронів-Левицький
- НЕ ТА...
- ...і тоді мені згадалося... Гра зі сірниками
- efandy: Провальний альбом і балансування між "текстовістю" і "музичністю"
Всі попередні номери