УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal

народ без шляхти
Всі попередні номери

народ без шляхти Наш читачу!

Готуючи листопадовий номер «Українського журналу», ми вирішили задуматись над тим, наскільки в нашому просторі присутній нині феномен шляхти, і яку роль вона відіграла чи відіграє нині. Між іншим я задумалась над тим, яка різниця між словами аристократія, шляхта, дворянство чи знать, вважаючи їх раніше просто синонімами. Та, поцікавившись етимологією цих термінів, я з’ясувала цікаву річ, яка дозволила мені краще зрозуміти надруковану в «Дзеркалі тижня» статтю Володимира Мартина «Родинна резиденція для Балоги», в якій автор пише, що 9 жовтня Мукачівська міськрада на своїй позачерговій сесії віддала Вікторові Балозі, чи радше товариству з обмеженою відповідальністю «Високий замок» (серед засновників якого є і дружина голови Секретаріату Президента, і дружина його двоюрідного брата), у довгострокову оренду одну з найкоштовніших перлин Закарпаття — Мукачівський замок «Паланок». І товариство, статутний фонд якого складає смішних п’ятнадцять тисяч гривень і вид діяльності якого — бухгалтерський облік і аудит, планує впродовж 46 років (із 1 січня 2010 до 1 січня 2056) провадити на двох третинах території і приміщень замку «Паланок» готельно-ресторанний комплекс. Лише тоді я зрозуміла, що між згаданими вище термінами є величезна різниця, вочевидь, пов’язана з мовою (і характером) народів, у яких виникли. Так ось, слово аристократія походить від грец. αριστος — найкращий і κρατος — сила, влада, панування; слово шляхта походить від верхньонімецького Slacht (сучасне нім. Geschlecht — рід, порода), а слова знать і дворянство, зрозуміло, слов’янського походження, а енциклопедія каже таке: «слово знать спочатку відносилось до тих, хто був “знаний”, і вживалося до представників найвищого соціального класу у феодальних суспільствах; а слово дворянство означало ближнє оточення князя чи короля — тих, хто первісно належали до “двору” глави держави». Після таких пояснень все стало на свої місця. Ну, скажіть, хто ще нині в Україні більш знаний і більш наближений до «двору глави держави», ніж голова Секретаріату Президента Віктор Балога?
Я не проти того, аби пам’ятки культури чи архітектури продавалися чи віддавалися в оренду, тим більше, якщо новий власник зобов’яжеться інвестувати в ці пам’ятки. Лише думаю про те, чи змінилося за останні роки щось в Україні, якщо попри високі державні посади (і, до речі, близькі вибори) політики і урядовці можуть дозволити собі подібні вчинки. Цікаво, що би мусив український політик чи урядовець вчинити, аби сором змусив його подати у відставку?
Не впевнена, що нам вдалося відповісти на запитання, які нас турбували, зате вкотре підтвердилося, що піднімаючи будь-які теми, нам не вдається нікуди втекти від тем політичних.


Скачати повну версію: 11/2008 [PDF, 2.6 Mb]



Статті в номері:
вдома на чужині

гості

тема

з краю

культревю



Всі попередні номери
Український журнал