УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal

криза девелоперів
Всі попередні номери

криза девелоперів Наш читачу!

Економісти кажуть, що така фінансова криза, за якою маємо нині честь спостерігати, окрім того, що забере частину статків у фізичних і юридичних осіб (передусім у таких, які ті статки мають), має ще здатність прочищати економіку. А я собі це уявляю приблизно так, що чистити їй доведеться сфери неефективні. Наприклад, нікому не потрібні канцелярії, переповнені різними менеджерами і консультантами; професії, які не продукують нічого важливого і потрібного; всілякі «інституції» та магазини. Далі я собі уявляю, що люди перестануть їздити туди-сюди, кожен у своєму авто, і купувати знову ж таки абсолютно непотрібні і неважливі речі і, передусім, перестануть будувати огидні склобетонні мегасуперадміністративні будівлі, мегасупермаркети і мегасупержитлові будинки. Адже менеджери вже канцелярій не потребуватимуть, купувати непотріб не буде за що, і може, нарешті, хтось оселиться в тих чудових помешканнях у центрі Праги, які вже роками стоять порожніми, оскільки старі власники не витримали проживання у місті, яке пристосоване лише для туристів, а нові придбали їх виключно як інвестицію. І стоять ті інвестиції пусткою, як у центрі, так і поза ним, бо скільки тих «мега» і «супер» може бути насправді потрібно у півторамільйонній Празі? І якщо таким чином глянути на цю кризу, то, властиво, можна було б її і вітати.
Але це моя уява, а як собі це уявляє фінансова криза, не знаю. Але наразі реальність виглядає так, що конференцію про потребу будування хмародерів не відкликали, з магазинів матрьошки і їм подібний «хліб насущний» не зникає, а з вістей я зрозуміла, що роботу наразі втрачають лише люди, з-під чиїх рук виходить справді якийсь продукт.
Але надію втрачати не варто. От із закордону вже перші добрі вісті приходять. Наприклад, росіяни, яких їхні старий і новий президенти переконують, що Росії жодна криза не загрожує, недавно повідомили про те, що зупиняють будівництво найвищої (понад 600 м) будівлі в Європі, де мали розміщатися апартаменти, готель і всякі інші дуже потрібні простори. Чи не зі всіх постсоціалістичних країн надходить інформація, що вартість нерухомості, яка, будьмо щирі, сягнула абсурдних цифр, почала знижуватись. Може, все ж таки щось прочиститься. Може багато чого втратимо, але хоча отримаємо час для того, аби роздивитися і продумати, якими хочемо бачити свої міста і села і життя у них.


Скачати повну версію: 12/2008 [PDF, 2.5 Mb]



Статті в номері:
вдома на чужині

гості

тема

з краю

культревю



Всі попередні номери
Український журнал