Ukraiński Żurnal
Всі попередні номери
Наш читачу!
Цей рік сповнений бурхливими подіями. «Арабська весна» почалася від протестів у Тунісі в грудні 2010 року і швидко охопила інші країни Близького Сходу. В Лівії, в ході запеклих боїв повстанці подолали режим Муаммара Каддафі. Неспокійно в Сирії, де влада вивела танки проти бунтівних громадян. Соціально-економічні протести охопили Ізраїль. В Іспанії та Греції тисячі людей, незадоволені матеріальною ситуацією, вийшли на вулиці. Особливо занепокоєне молоде покоління Європи — майбутнє видається йому цілком непевним. За даними досліджень, виразне зростання безробіття серед молоді — тенденція багатьох країн Європи. Особливо резонансними стали протести в Лондоні — там молодь вдалася до вуличних розбоїв, що увінчалися пожежами та пограбуваннями.
На цьому тлі країни Центрально-Східної Європи здаються спокійними. Однак цей спокій відносний — хто знає, чого очікувати від наслідків кризи в ЄС? Важко передбачити, чи вдасться вирішити ситуацію з грецькими боргами, і що станеться у разі банкрутства країни? Греки тим часом протистоять «політиці затягування паска» — найпопулярнішим гаслом проти нового фіскального тиску є «Не сплачую!». Так чи інакше, проблеми Греції викличуть зміни в усьому ЄС.
В Україні, як підкреслює відомий соціолог Євген Головаха, справжній рівень протестних настроїв значно нижчий від декларованого. Однак окремі соціальні групи готові відстоювати власні інтереси в радикальний спосіб. Протест ветеранів війни в Афганістані та ліквідаторів аварії в Чорнобилі мало не завершився взяттям Верховної Ради. Не припиняються акції українських студентів.
На думку колишнього міністра економіки Польщі Ґжеґожа Колодки, ми зіткнулися зі справжньою кризою неолібералізму в світі. Через десять років, як зазначає Колодко, світ виглядатиме зовсім інакше. Що ж, час покаже!
Скачати повну версію: 10/2011 [PDF, 2.8 Mb]
Всі попередні номери