УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal

акції нищення
Всі попередні номери

акції нищення Наш читачу!
І сімдесяти років, як виявляється, замало, щоб забути і пробачити. Ми спостерігаємо це на прикладі річниці Волинської трагедії — драматичної карти у польсько-українських взаєминах. По обидва боки часто беруть гору емоції. Вони зводяться до монологів, суть яких, з одного боку, у тому щоб епатувати кількістю жертв, а з іншого — у пошуках виправдання тих злочинів. Однак виправдання не існує, злочин залишається злочином, а провина — провиною. Дуже важливо, натомість, встановити причини, контекст, в якому ці трагічні події відбувалися. Тільки так можна зрозуміти і запобігти подібним трагедіям у майбутньому. Приклад війни на Балканах у 1990-х роках, де відбувалися етнічні чистки, показує, що Європа у різних своїх точках абсолютно не є казковим садом спокою. До сьогоднішнього дня у таких місцях, як Мостар, де життя йде спокійною ходою, куди приїжджають туристи, немає розмов про події дев’яностих, а також і про те, що вони можуть повернутися за принципом бумерангу.
Наскільки важким буває діалог! Іноді здається, що він навіть неможливий, як це демонструє нам приклад вірменсько-азербайджанського конфлікту. Мушу визнати, що коли ми замовляли матеріал від обох сторін, запитуючи про можливість порозуміння, ми передбачали, що будуть розбіжності у поглядах. Проте ми вважали, що голоси наших авторів матимуть принаймні якісь спільні точки дотику, котрі покажуть наявність можливості розпочати діалог. Можливо, ще зарано. Однак цей приклад добре ілюструє, якими глибокими можуть бути сучасні конфлікти, і як важко починати цей діалог.
Слушно підкреслює Вольфганг Темплін: прийняття на себе відповідальності та провини дає тобі моральне право запитати про провину іншої сторони. Це не є ознакою слабкості, як кричать про це деякі українські середовища. Навпаки, для мене це голос, позиція сильного, який впевненим оком зазирає у минуле та майбутнє свого суспільства, народу, країни. І попри те, що цьогорічна річниця проходить в особливо напруженій атмосфері, не можна не зауважити важливі зміни у голосах української сторони. Саме це дозволяє дивитись у майбутнє з оптимізмом.


Скачати повну версію: 3/2013 [PDF, 1.5 Mb]



Всі попередні номери
Український журнал