УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Ukraiński Żurnal

чорні лебеді
Всі попередні номери

чорні лебеді Наш читачу!
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, стаття якого цього разу відкриває нашу рубрику «Тема», підкреслює, що гаслом Революції Гідності були свобода та справедливість. І якщо перша вимога знайшла своє вираження у відновленні демократичних процесів, то дефіцит справедливості досі не покритий. І якщо її не реалізувати, то революційний процес неодмінно увійде в другу, антиолігархічну, фазу.
Тобто українці вже рік тому чітко висловилися за деолігархізацію суспільства і дарма чекати, що вони від цієї вимоги відмовляться. Без її виконання у країні нічого не поміняється, а жертви революції і війни були даремними. Раніше чи пізніше, ця чи наступна влада буде змушена почати процес деолігархізації. Звичайно, він буде нелегким, оскільки — незважаючи на значні втрати українських олігархів, пов’язаних з анексією Криму і війною на Сході країни — в їхніх руках усе ще зосереджений величезний капітал, вони досі є власниками цілих фракцій у парламенті і мають великий вплив на цілі партії, включно з урядовими.
Але час олігархії закінчується. Оскільки для її процвітання, крім доступу до джерел, конче потрібна і толерантність суспільства, а йому, як вже було сказано вище, обірвався терпець. Цей процес буде дуже важким і повним несподіванок. Чи можна буде його назвати «чорним лебедем», тобто — за теорією американського есеїста і математика Нассіма Ніколаса Талеба — тією рідкісною подією, що матиме значні наслідки, побачимо. В кожному разі, здається, що події, які проходять в Україні останніми тижнями, можуть бути чимось більшим ніж лише перерозподілом джерел, до якого ми звикли за останні двадцять років дикого капіталізму.


Скачати повну версію: 1/2015 [PDF, 2.1 Mb]



Всі попередні номери
Український журнал