Ukraiński Żurnal
Всі попередні номери
Наш читачу!
Істерія довкола теми Волині не вщухає. Польсько-українську дискусію, яка по-справжньому наразі не відбулася, випередила буремна дискусія польсько-польська, в якій змагаються, з одного боку — популісти, а з другого — ті, хто усвідомлює небезпеку використання подібного роду замінника політичних тем. Це занадто складне і багатошарове питання, за яке взялися дешеві моралізатори, але ж розв’язувати наслідки їхніх дій доведеться іншим. На жаль, першою жертвою непродуманої історичної політики стали громадяни Польщі української національності, які підпали під принцип колективної відповідальності.
Але ці «липневі танці на могилах», як деякі польські коментатори називають використання історичних подій у сучасній політичній дискусії, потрібно аналізувати ще й з точки зору російської пропаганди, яка у цьому випадку точиться майже виключно на польському національному рівні, хоча з чималим розголосом поза межами Польщі. Не кажучи вже про потенційну загрозу польсько-українським стосункам.
Частину цієї боротьби повинні вибороти самі поляки. Адже непродумані кроки —наслідком яких може бути погіршення польсько-українських взаємин — можуть, і не вперше, негативно вплинути на майбутнє не лише України, але і Польщі, і лише цими двома країнами справа може не обмежитись. Але така ж міра відповідальності за майбутнє лежить також і на Україні. Втративши сусіда і союзника з Заходу, вона неодмінно стане жертвою того, що зі Сходу.
Якщо польські інтелектуали намагаються вплинути на політиків і суспільство, закликаючи взяти перерву у дискусіях про Волинь у зв’язку з війною на Сході України, то Україна, і передусім та її частина, котра вважає, що нічого спільного з подіями 1943 року не має, мала би добре обдумати свої кроки, перед тим, як перейменовувати Московські проспекти в проспекти Бандери, усвідомлюючи, що нова назва є куди більшим подарунком для Путіна, ніж назва стара. Тим більше, що за останні три роки вже з’явилося немало інших героїв України, які безперечно заслуговують на пошану.
Скачати повну версію: 4/2016 [PDF, 2.5 Mb]
Всі попередні номери