УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 5/2008

Українські плани в Празі підтримали навіть угорці

(Скачати весь номер: 5/2008 [PDF, 2.4 Mb])

Богдан Копчак, Прага

 

Для України четвертий тиждень квітня був успішним: аж двічі в столиці Чехії Празі пролунало, що країни Вишеградської четвірки (В4) — центральноєвропейського регіонального партнерства — підтримують амбіції України щодо вступу в Європейський Союз і НАТО. Більше того, ці країни — які є і членами ЄС, і НАТО — готові також простягнути руку допомоги Києву, аби той якомога швидше отримав від Альянсу План дій щодо членства (ПДЧ). Отож, тиждень видався справді чудовим.Початок прес-конференції після зустрічі міністрів оборони країн В4 в Грзанському палаці, неподалік від Празького граду, затримується. На зустрічі представників Чехії, Польщі, Словаччини та Угорщини присутній гість — міністр оборони України Юрій Єхануров. Якщо затримуються, значить, міністрам є про що говорити. Однак журналістам очікування видається довгим і нудним… На столі перед кріслом, де повинен ось-ось сісти Єхануров, мікрофони двох українських каналів. А журналісти з Києва зі своїми операторами щебечуть російською мовою, вірніше, суржиком… Але повернімося до подій за два дні до цього.

Середа. Міністри закордонних справ країн В4 зібралися на зустрічі в празькому Чернінському палаці. Запрошено також двох гостей: міністрів закордонних справ Швеції та України. Чому саме Швеції? А тому, що у 2009 році, коли Чехія на півроку очолить Європейський Союз, наступною після неї головуючою країною ЄС, за принципом ротації, буде саме Швеція. І ось, міністри В4 та Швеції підписали в Празі спільну заяву про підтримку прагнень України і Грузії стати в майбутньому повноправними членами ЄС та НАТО. Тобто заяву в підтримку тих країн, які на саміті НАТО в Бухаресті хоч і почули, що Альянс бажає їхнього вступу, але ПДЧ вони не отримали. Ніби були «запрошеними до обіднього столу», але меню їм не подали.«Головна частина переговорів була присвячена європейській політиці сусідства на Сході. Наше зацікавлення було сконцентроване на Україні, яка стала почесним гостем зустрічі. В нас була дуже глибока і серйозна розмова про відносини України з Європою та європейськими структурами», — заявив після зустрічі міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг.Міністр закордонних справ України Володимир Огризко на прес-конференції сидів на символічному почесному місці, праворуч від чеського колеги, і мав змогу особисто звернутися до преси. Він підкреслив, що в заявах, ухвалених міністрами закордонних справ країн Вишеградської четвірки, Київ почув саме те, на що сподівався.«Вишеградська група і Швеція підтримують європейську інтеграцію України. І друге речення зі спільної заяви міністрів закордонних справ країн Вишеградської групи — “вишеградські країни підтримують прагнення України та Грузії стати членами НАТО”», — прочитав задоволений міністр Огризко з ухваленої заяви.В4 пообіцяла Україні допомогу в інформуванні українського населення про вигоди можливого вступу в ЄС і НАТО. Міністр Огризко переконаний, що Києву це буде на руку — особливо в плані інформування щодо НАТО. За словами міністра, «українці не проти НАТО — просто вони про нього не мають достатньої інформації. Тому нашим наміром є протягом наступного року-двох дати українцям максимальну кількість інформації щодо НАТО».Як відомо, в плані підтримки членства України в НАТО і надання їй та Грузії ПДЧ — у Бухаресті важливим був голос Угорщини. Перед самітом НАТО в Бухаресті Угорщина була єдиною посткомуністичною країною, яка не підписала лист на підтримку ПДЧ для України, що його ініціювали Польща та Канада. Тоді все списали на прагнення угорського соціалістичного уряду не зірвати енергетичні проекти Угорщини й російського «Газпрому». Але в Празі Угорщина свій підпис під спільну заяву В4 все ж поставила.

П’ятниця. Минає два дні і в Прагу знову з’їжджаються представники В4. Цього разу йде зустріч міністрів оборони. А запрошеним гостем є міністр оборони України, колишній прем’єр Юрій Єхануров. Міністри оборони роблять подібну заяву, як і їхні колеги дипломати. Але в тексті відчувається тонка гра слів.«Ми знову підтвердили нашу підтримку прагнення України до включення її в План дій щодо членства і можливий вступ у НАТО. І надалі будемо надавати Україні підтримкув процесі її реформ, які є вирішальними для успіху її євроатлантичного інтеграційного зусилля», зазначено в одному з пунктів заяви. Заглядаю і в англійський текст «стейтменту»: але там те саме, що і в чеському перекладі: eventual. Згадую про українських журналістів. А може, в слові можливий (eventual) є якийсь психологічний відбиток сумніву міністрів, чи варто пробивати в НАТО країну, в якій не тільки журналісти, але й частина суспільства послуговується мовою країни, що є головним і постійним критиком не тільки розширення НАТО, але й НАТО як такого?Мої сумніви і роздуми про гру слів розвіює міністр оборони Словаччини Ярослав Башка: «Словаччина продовжуватиме політику відкритих дверей щодо вступу України до Північно-Атлантичного Альянсу і Європейського Союзу». Перші кроки вишеградськими країнами вже зроблено — посольство Словаччини у Києві вже другий рік виконує функцію т.зв. контактного посольства НАТО. А завдяки Чехії в червні у Дніпропетровську відкриється центр інформації про НАТО.

Повернімося до нашого „обіднього столу»: офіціант може підійти з меню вже у грудні. Тоді теж не буде точної дати вступу України в НАТО, зате щось проясниться з Планом дій щодо членства. Про це у Празі заявив міністр оборони Угорщини Імре Серекеш. На його думку, Будапешт на саміті в Бухаресті не зірвав надання Україні ПДЧ, і в позиціях угорського МЗС і МО немає розбіжностей. Просто офіційному Києву потрібно було дати більше часу для висвітлення питань, пов’язаних з НАТО, власному населенню.

Український журнал