УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 6/2008

Жест приватних колекціонерів

(Скачати весь номер: 6/2008 [PDF, 2 Mb])

Текст: Мартін Цуб’як, Міжлабірці 

Музей модерного мистецтва Енді Воргола в Міжлабірцях на серпень 2008-го готує представлення нових оригіналів, створених улюбленою технікою Воргола — шовкографією (screentprint). Більше 45 картин музею позичили на невизначений час приватні колекціонери зі Словаччини та закордону. З їхнього боку це жест, гідний уваги, оскільки ретроспективно поглянувши на статистику, побачимо, що у 1991 році, коли було заснованого музей, у його експозиції було 12 картин. Отже, разом із новими, музей буде мати у своїх постійних експозиціях понад 200 оригіналів короля поп-арту.  

Серед нових поповнень є й портфоліо, які на світових виставках з’являються спорадично, наприклад, сюїта з чотирьох картин Ґете, на яких Воргол мультиплікує портрет у чотирьох різних кольорових варіаціях. Кельнський собор є теж серією з чотирьох картин, які особливі тим, що лінії, які створені спеціальним воском, посипані алмазним пилом, і підпис Енді Воргола поміщено в нетиповому для митця місці — вертикально, на правому боці твору.   

Кеннеді, святá і камуфляж

Воргол взагалі був першим, хто застосував техніку шовкографії в комбінації з алмазним пилом, і лише кільком картинам він надав у такий спосіб особливої візуальної елегантності. Крім згаданої сюїти Кельнського собору, щедрий шар алмазного пилу є і на всьому задньому плані портретів Едварда Кеннеді, які Воргол позначив як DELUXE (DE), авторські друки (АР) та комерційні друки (HC). Йдеться про спеціально створену серію портретів із різною комбінацією кольорів та алмазного пилу на поверхні.

До наступних нових серій належить сюїта «Свята Аполлонія». Воргол портрет Аполлонії образотворчим шляхом інтерпретував за оригіналом «Делла Франческа» з 1970 року в рамках його улюбленої теми — Деталі ренесансного живопису. Св.Аполлонія померла як мучениця в ІІІ ст. н.е. після того, як їй повиривали усі зуби, спотворили обличчя та кинули у вогонь. І все це через те, що вона не зреклася християнської віри. В сучасності вона є патроном дантистів.

Тему ікон комунізму представляють чотири картини «Серп та Молот».

Музей модерного мистецтва Енді Воргола в Міжлабірцях придбав до своєї постійної екпозиції й унікальне портфоліо «Камуфляж» (Сamouflage). Йдеться про основний тираж лімітованих друків, створених технікою screentprint on Lenox Museum Board. Хоча назва восьми декорованих живописних творів стисла, глибина задуму їхнього створення дуже правдоподібно закодована в найінтенсивнішій Ворголовій життєвій маніпуляції — камуфляжі. Мотив камуфляжу з’являється і в творчості інших митців, наприклад, Верушки фон Лендорф або в сучасних концептуальних інсталяціях Лорента Ла Гамбу (Pro-Cryptic Instalations). На відміну від інших, Воргол і у своєму останньому творі концепційно з нами грається. Портфоліо було створено лише за кілька тижнів до його смерті (лютий 1987-го) і автор буквально не дочекався, поки фарба на полотні висохне. Фабулу цієї незвичайної Ворголової візуальної поезії важко осягнути, хоча не можна говорити про її неконкретність чи непевність. Боб Колачелло, довголітній друг та співпрацівник Воргола, в одній розмові наголосив на тому, що Воргол у цьому портфоліо майже без великих зусиль представив в абстрактному вигляді посилання на історію мистецтва — від китайських пейзажів до «Ставу з ліліями» Моне... Звісно, вдавати, що він зовсім не нічого не тямить в історії мистецтва, було одним із багатьох способів, якими Воргол камуфлював самого себе.

До останніх придбаних портфоліо належать чудові пробні друки Ганса Крістіана Андерсена, які цікаві тим, що на деяких місцях можна чітко ідентифікувати сліди пальців або випадкового бруду, який появився на поверхні картини в результаті Ворголового зусилля досягнути через пробні друки остаточного вигляду свого, опісля мультиплікованого, процесу техніки шовкографії. З королівської серії в музей потрапило портфоліо Queen Ntombi, також в комбінації з алмазним пилом.

Нові твори будуть виставлені в музеї на невизначений період — так вказано в угоді про позичання між музеєм та приватним колекціонером.

Український журнал