УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 6/2008

Національний телепроект як забавка для політиків

(Скачати весь номер: 6/2008 [PDF, 2 Mb])

Текст: Богдан Бачинський, Львів

 

 

В Україні завершився телепроект «Великі Українці», який був розроблений за прикладом аналогічного англійського проекту «Великі Британці». Майже протягом року українці активно голосували за відомих предків, вибираючи ТОП-100. За весь час проекту в голосуванні взяли участь майже 2,5 млн. людей. Це світовий рекорд у подібних проектах.

У першу десятку увійшли кардіохірург Микола Амосов, провідник ОУН Степан Бандера, футбольний тренер Валерій Лобановський, князь Ярослав Мудрий, філософ Григорій Сковорода, поетеса Леся Українка, поет та громадський діяч Іван Франко, гетьман Богдан Хмельницький, дисидент В’ячеслав Чорновіл, поет та художник Тарас Шевченко. Не менш знаковою, а тому вартою особливої уваги є також двадцятка великих українців. 11 місце посів гетьман Іван Мазепа, далі командир УПА Роман Шухевич, поет Василь Стус, історик та політичний діяч Михайло Грушевський, чинні чемпіони боксу брати Клички, князь Володимир Великий, вчений авіаконструктор Сергій Корольов, письменник Микола Гоголь, митрополит УГКЦ Андрій Шептицький.

В першому турі проекту, коли громадськість вносила кандидатури до «ТОП-100 Великих Українців» взяли участь 800 тис. осіб, за претендентів із десятки було віддано 1 млн. 621 тис. 049 голосів. Впродовж останніх 5-ти тижнів в ефір виходили документальні фільми про осіб, які увійшли до топ-десятки. Кожен з фільмів представляв «адвокат», тобто відомий українець, чиїм завданням було довести, що саме його герой заслуговує звання найвидатнішого українця. За рейтинговими показниками серед телепрограм лідирував фільм Вахтанга Кіпіані про провідника ОУН Степана Бандеру. Дуже багато позитивних глядацьких відгуків надійшло на адресу стрічки, присвяченої Григорію Сковороді, з ведучим-адвокатом Остапом Ступкою. Із самого початку проекту в дискусіях запрошених в ефір програми відомих людей, було визначено, що особи, які представлені в першій сотні не можуть бути визначені ні за етнічним, ні за національним принципом, ба навіть в деяких випадках особи зі списку «великих» не визнавали Україну своєю батьківщиною, або заперечували свою приналежність до українців.

Перед закінченням проекту з’явилась інформація, що нібито є групи людей, які спеціально «накручують» рейтинг деяким номінантам, беззупинно дзвонячи за номером для голосування. А одразу після закінчення проекту його шеф-редактор Вахтанг Кіпіані прямо заявив, що результати голосування за чільну десятку сфальсифіковані шляхом організованого масового голосування за одних кандидатів і вилучення голосів за інших. Звинувачення впало на плечі політиків від Партії регіонів, а саме одного із її лідерів, «адвоката», що представляв Ярослава Мудрого, Дмитра Табачника та керівників телеканалу «Інтер». «Я міг би “трахнути” Бандеру Щербицьким, але не зробив цього, бо Щербицький — фігура з минулого…» — з цього зізнання почав виголошувати тост Табачник на фуршеті після фіналу «Великих Українців», стверджує Кіпіані. За словами журналіста, маніпуляцію було здійснено, щоб не допустити перемоги в проекті лідера ОУН Степана Бандери. За останні два дні за Ярослава Мудрого було віддано 348 тис. голосів, тоді, як за будь-кого із решти претендентів на більше 21-ї тис. голосів. Тому Кіпіані схильний вважати, що для визначення реальних результатів голосування потрібно користуватися даними за два дні до закінчення проекту. Згідно із цими даними, десятка великих виглядає так: Степан Бандера — 208.926 тис. голосів, Микола Амосов — 124.938, Тарас Шевченко — 93.354, Ярослав Мудрий — 63.442, Валерій Лобановський — 54.181, Богдан Хмельницький — 52.127, В’ячеслав Чорновіл — 36.661, Григорій Сковорода — 31.050, Леся Українка — 23.295, Іван Франко — 22.205.

  

Чинні політики Великими Українцями не стали

Варто звернути особливу увагу на те, що на відміну від Англії, Франції, Німеччини, Іспанії, США та Португалії, де політики, з якими народи цих країн пов’язують найбільший економічно-політичний успіх, посіли перші місця, в Україні перші політики такого плану починаються лише із 20-ї сходинки, яку обіймає нині діючий президент України Віктор Ющенко. На одне місце відстає від нього прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Інші політичні діячі часів СРСР та сучасної України розмістилися таким чином: комуніст Ленін (23), дисидент Левко Лук’яненко (38), перший секретар ЦК УРСР Щербицький (44), депутат Бойко (50), перший секретар ЦК УРСР та перший президент України Кравчук (51), політичний лідер Донбасу, екс-прем’єр Віктор Янукович (62), генсек Брєжнєв (63), діючий лідер комуністів Петро Симоненко (79) та генсек Хрущов (93). Тішить звичайно, що до списку не потрапив ще один «батько народів» — Сталін, втім, і без нього наявність більшості з цих людей у переліку великих українців викликали найбільшу дискусію в громадськості, яка потім вилилася у масове, майже протестне голосування галичан за Бандеру. Окрім Шептицького, великими українці обрали ще двох духовних лідерів нації — греко-католика Й.Сліпого (48) та православного П.Могилу (52).

Більше третини, а саме 34 великих, є представниками української творчості: поети, письменники, драматурги, композитори, художники, актори, співаки. Серед них семеро сучасників, здебільшого популярних пісенних виконавців, 20 осіб з ХХ століття.

Другою за чисельністю групою великих є державні мужі минулого, козацькі поводирі та військові керівники ХХ століття. Окрім перелічених вище у двадцятці, до сотні великих потрапили 3 найвідоміші київські князі: Ольга (43), Святослав (98) та Мономах (58), які разом із Володимиром Великим та Ярославом Мудрим репрезентують золоту добу Київської Русі, а також Данило Галицький (34) та К.Острозький (80). П’ять найвідоміших козацьких провідників — П.Сагайдачний (28), І.Сірко (53), І.Богун (85), П.Орлик (36), Байда-Вишневецький (97), як засновник Січі та П.Калнишевський (88), як останній гетьман. Чотири постаті репрезентують визвольні змагання початку ХХ століття, зокрема, С.Петлюра (26), Н.Махно (32), Є.Коновалець (40) та П.Скоропадський (82). Герої Другої світової війни відзначені прізвищами льотчика І.Кожедуба (37) та керівника партизанського руху С.Ковпака (42), командувача М.Ватутіна (89) та підпільника О.Кошового (95), а також почесне 100 місце віддано невідомому солдату, воїну, який поклав життя за Батьківщину.

Кількісно, найбільш незначними категоріями великих українців є вчені та педагоги, яких вибрали 14, а також десять спортсменів, восьмеро з яких наші сучасники. При цьому чітко спостерігається тенденція, яка демонструє, що великі сучасні спортсмени переважають за підтримкою великих вчених минулого. Винятком може слугували лише перша двадцятка, в якій Амосов випереджає Лобановського, а Грушевський — братів Кличків. У тридцятці футболіст А.Шевченко (33) та легкоатлет С.Бубка (35) випередили засновника геохімії, біогеохімії, радіогеології, космізму В.Вернадського (39), авіаконструктора О.Антонова (45), та конструкторів Є. і Б. Патонів (46). Далі футбольний тренер О.Блохін (56) та гімнастка Л.Підкопаєва (57) випередили авіаконструктора І.Сікорського (61), фізика І.Пулюя (69) та хірурга-педагога М.Пирогова (70). А плавчиня Я.Клочкова (77) дала фору відомим педагогам В.Сухомлинському (86), А.Макаренку (87), біологу, одному з основоположників еволюційної ембріології, імунології та мікробіології І.Мечнікову (92) та кібернетику, піонеру комп’ютерної техніки В.Глушкову (99). Найбільш живучими міфами для українців стали історії про Роксолану (81) та Стаханова (83).

Так чи інакше більшість вважають, що проект вдався. Серед сотні великих є лише 21 особа, що разом з усіма українцями відзначала Новий 2008 рік, тоді як в інших аналогічних європейських таких сучасників було значно більше.

Україна стала сімнадцятою країною, яка взяла участь у цьому форматі, зараз у Росії готується 18-й проект під назвою «Ім’я Росії». На старті українського проекту не раз чули з російського боку іронічні зауваження, що деякі наші претенденти, наприклад Михаїл Булгаков, Ігор Сікорський, Анна Ахматова не дуже тісно пов’язані з Україною, а вважати українцями Леніна та Брежнєва взагалі ірраціонально. Втім, у російському проекті до росіян вже зараховані Вернадський, Козловський, Довженко, Кожедуб, Махно, Хмельницький та усі київські князі, включаючи «Великого Українця» №1 Ярослава Мудрого.

 

  
Український журнал