УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 4/2009

Libri Prohibiti. Бібліотека забороненої книги

(Скачати весь номер: 4/2009 [PDF, 2.6 Mb])

Текст: Валентина Люля, Прага

 

Libri Prohibiti – це унікальна празька бібліотека. Унікальна тим, що в її архівах знаходиться самвидав, створений у період тоталітарного соціалізму. Книжки друковані на друкарській машинці через копіювальний папір або на циклостилі, палітурки зроблені, наприклад, зі шпалер, ілюстрації, в яких вклеєні справжні фотографії або від руки намальована мапа – це все самвидав. Збірка налічує 72 000 одиниць: книги, журнали, заяви, звернення, плакати, листівки, фотографії, аудіота відеозаписи, які до листопада 1989-го були заборонені.

Бібліотека виникла на основі власної збірки Їржі Ґрунторада, директора бібліотеки, у жовтні 1990 року. У кількох приміщеннях колишнього Національного комітету на книжкових стелажах з’явився самвидав. Бібліотека розпочала свою діяльність з одним комп’ютером, одним ксероксом і одним працівником, який був і засновником, і директором, і бібліотекарем. За цей період вона сталадобре відомою серед істориків, журналістів, літературознавців, теологів, письменників і, в першу чергу, студентів та учнів. Як каже Їржі Ґрунторад, кожен, хто хоче компетентно писати про  тоталітарний режим, знайде тут не лише публікації, але й документи про репресії з великим архівом Хартії–77, Комітету захисту несправедливо переслідуваних, котрий з 1978 року відслідковував репресії в ЧССР і зазначав усі судові процеси, які їм потрапляли до рук. Цього року Libri Prohibiti планує розширити своє приміщення, бо вже не вистачає місця ні для книжок, ні для людей, які хочуть тут працювати з джерелами. У бібліотеці є окремий відділ, де зберігаються аудіо- та відеозаписи того періоду. Це документальні стрічки про акції, які організовували дисиденти – не тільки політичні, але й мистецькі. Наприклад, одна відеокасета переносить глядача на концерт „Plastic people“, організований потайки від офіційних інституцій. Libri Prohibiti має також велику збірку книжок, публікацій, теле- та радіопередач, які були опубліковані вже після Оксамитової революції 1989 року, але стосуються тоталітарного режиму. Це сучасні рефлексії про той період, переважно мемуари, біографії. В основному бібліотека зосереджує свою дослідницьку діяльність на публікації чеською та словацькою мовами, але вибірково тут є і польська, німецька, російська література. За період існування бібліотека Libri Prohibiti нагромадила самвидав не лише за період комунізму в Чехословаччині. У фондах бібліотеки є також література екзилу воєнного періоду 1939–1945 рр., чеська та словацька література екзилу з 1948 року і до наших часів. Є велика збірка польського самвидаву 1979–1989 рр. У Libri Prohibiti присутні також книжки та журнали українського й російського екзилу з 1920 до 1990 років.

За словами Їржі Ґрунторада, в Libri Prohibiti кожна книжка є унікальною і має свою історію, але раритетом є „Марженіцка кніга“, яку зробив в одному екземплярі андеграундний поет і співак Павел Заїчек. Книжка зроблена великим форматом, написана від руки з авторськими колажами, і описує період життя і діяльності Павла Заїчка з друзями у Марженцях.

 

Український журнал