УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 2/2009

Фальшива ілюзія острівця стабільності посеред Європи швидко зникає

(Скачати весь номер: 2/2009 [PDF, 1.9 Mb])

   Текст: Томаш Йоганек, Прага

 

   Майже цілий світ вже захопила фінансова криза, яка поступово перетворюється в кризу господарську. Ще не так давно дехто з чеських політиків вважав, що  Чеської Республіки криза практично не торкнеться, і що ЧР залишиться острівцем економічної стабільності в розбурханому морі. Наскільки фальшивими були такі думки, відразу показала статистика промислової продукції. Оптимісти сьогодні говорять про те, що гірше вже бути не може, песимісти ж кажуть, що справжня криза ще й не почалася.  

 

   Чеська Республіка довго належала до лідерів Європи, принаймні, якщо йдеться про ріст промислової продукції та ВВП. Незважаючи на все могутнішу фінансову кризу, яка вже поглинула практично цілий світ і почала негативно відбиватися на промисловому виробництві, прогнози розвитку чеської економіки в 2009 році враховували зростання ВВП на рівні 5 відсотків. Нині все виглядає по-іншому. За проблемами стоїть факт, що світова фінансова криза, яка вповні розгорнулася у  вересні минулого року, може, й наближається до кінця, але, на жаль, вона прискорила наступ господарської рецесії. Проблеми світової економіки принесли й свої позитиви, наприклад, здешевіння нафти, автомобілів, обережнішою стала діяльність фінансових інституцій, знизився ріст заборгованості, але на думку економістів, засадничого полегшення від цього очікувати не варто. Навпаки, люди повинні бути готовими до стрімкого зростання безробіття. „Найгірший період фінансової кризи ми, правдоподібно, вже пройшли. Фінансові інституції вже, мабуть, списали більшість витрат. Меншає правдоподібність краху чергового важливого банку”, – запевняє головний економіст Patria Finance Давід Марек.

 

 

Статистика відсіяла марні сподівання

   Крах усіх сподівань на те, що чеська економіка переживе кризу без суттєвих проблем, сповістив Чеський статистичний інститут, опублікувавши в середині січня дані про стан розвитку промислового виробництва з листопаду минулого року. Порівняно з листопадом 2007 року воно впало на 17,4 відсотка. Навіть з поправками на сезонні коливання обсяг виробництва скоротився на 13 відсотків. Скорочення обсягу виробництва в жовтні відбулося значною мірою через виробництво транспортних засобів, яке знизилося на 30,3 відсотка. „Національна промисловість котиться донизу, і це падіння не має аналогів у новітній історії Чеської Республіки. Нині вже немає сенсу запитувати, чи обвал становить 10 чи 17 відсотків, а чи він уже сягнув дна, чи, може наступного місяця чорний рекорд буде подолано”,– каже президент Господарської палати Петр Кужел.

 

 

 

Успіхом буде бодай якесь зростання

   За прогнозом Європейської Комісії темпи росту чеської економіки у зв’язку з фінансовою кризою впадуть на 1,7 відсотка. Однак аналітики прогнозують лише 0,5 відсотка росту ВВП. Дуже відкрита чеська економіка, на думку ЄК, значною мірою гальмуватиметься через проблеми своїх головних торгових партнерів. У майбутньому вона набагато більше залежатиме від стану власного господарства. Міністр фінансів Мірослав Калоусек, який ще на початку грудня стверджував, що чеська економіка цього року матиме зростання від 2,5 до 3 відсотків, вже за кілька тижнів став набагато обережнішим. „Очікуємо, що темпи економічного зростання не впадуть менше 2 відсотків, а безробіття не повинне зрости більше ніж на 1 відсоток”. Інфляція, на його думку, триматиметься на рівні 3 відсотків, але зупиниться ріст зарплат. Попередні прогнози, на яких було збудовано державний бюджет-2009, обіцяли ріст ВВП на 4,8 відсотка. Та, на думку економіста Яна Швейцара, успіхом було би бодай якесь зростання..

 

 

Криза ставить під загрозу введення євро в ЧР

   Господарська криза має ще один негативний аспект для Чеської Республіки. Саме через неї невідомо, чи Чехія в майбутньому буде спроможна відповідати Маастріхським критеріям, обов’язковим для введення євро. Непевним є також подальший процес узгодження чеської економіки з економікою єврозони. Тому Чеський національний банк разом із Міністерством фінансів рекомендували уряду впродовж цього року не встановлювати дату прийняття євро і не домагатися, щоб Чехія вступала в систему обмінних курсів ERM II. На думку віце-гувернера ЧНБ Мойміра Гамала, для ЧР із сучасної кризи не випливають такі однозначні результати, як у випадку інших країн, де введення євро виявилося однозначно ефективним, як, наприклад, у прибалтійських країнах, Угорщині чи Болгарії. „Для нас це не так просто, оскільки введення євро для ЧР не означає зміну поганої валюти за добру... Але момент, коли ми зможемо сказати, що переваги перевищують втрати, вже наближається. Зрештою, рішення про прийняття євро є передусім рішенням політичним”, – сказав Гамал.

 

 

 

 

 

Український журнал