УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 11/2008

Зелені карти можливо не для українців

(Скачати весь номер: 11/2008 [PDF, 2.6 Mb])

   Президент Чеської Республіки Вацлав Клаус підписав 7 жовтня ц.р. закон, на основі якого змінюється Закон № 435/2004 про працевлаштування та Закон № 326/1999 про перебування іноземців. Проект Закону, ухвалений парламентом Чеської Республіки 18 вересня 2008 року, має вступити в дію з 1 січня 2009 року і передбачає між іншим введення т.зв. зелених карт для іноземців, тобто працевлаштування громадян інших країн в особливому режимі. Але, здається, що у спеціальному списку країн, громадяни яких матимуть право подати заяву про видачу зеленої карти не буде місце для українців та вєтнамців. Принаймні так це пропонує зробити Міністерство внутрішніх справ ЧР. Проти такого варіанту списку гостро виступають Міністерство праці та соціальних відносин та Міністерство промисловості та торгівлі.

   Що таке зелені карти? Міністерство праці та соціальних справ Чеської Республіки (МПСС ЧР) та підпорядковані йому Центри Зайнятості („Уряди Праці“) з 2009 року будуть вести Центральний Реєстр вільних робочих місць, які можна зайняти іноземцям, власникам зеленої карти. З реєстром можна буде ознайомитись на офіційних Інтернет-сторінках МПСС ЧР за адресою http://portal.mpsv.cz/sz/zahr_zam. Зелена карта – це особливий режим працевлаштування, який поєднує в одній заяві та в одному документі як дозвіл іноземцю на працевлаштування, так і дозвіл на перебування на території Чеської Республіки. Центральний Реєстрмістить ідентифікаційні дані працедавця, основну характеристику робочого місця, вид, місце та умови роботи, вимоги до потенційного працівника, рівень заробітної плати, інформацію про те, чи придатне це робоче місце для особи з вадами здоров’я. Також, за бажанням роботодавця, зазначається термін, на який вимагається працівник, умови для його проживання чи транспортування. Агентство з працевлаштування не може бути працедавцем, який претендує на працівника-іноземця в режимі зеленої карти.    Право подати заяву про видачу зеленої карти має іноземець, посад, вказаній у Центральному Реєстрі вільних робочих місць, які можна зайняти власникам зеленої карти. Іноземець повинен мати необхідну освіту та професійну придатність для виконання роботи і довести, що отримав роботу, вказану у Центральному Реєстрі вільних робочих місць, які можна зайняти власникам зеленої карти. 

   Зелена карта видається кваліфікованим працівникам з вищою освітою та керівному персоналу (тип „A“) на 3 роки; працівникам, для роботи яких вимагається як мінімум професійна освіта за вказаною спеціальністю, і решті працівників (тип „B“ і „C“) на 2 роки. Заявник повинен мати відповідну освіту, яка у Чеській Республіці визнається дипломатичним представництвом, іншими державними установами, переважно Міністерством освіти, молоді та фізичної культури, промисловості та торгівлі й охорони здоров’я.

   Зелена карта діє тільки протягом заздалегідь встановленого періоду виконання роботи.

   Заява подається в дипломатичному представництві. Адміністративний внесок за розгляд заяви іноземця про видачу зеленої карти  становитиме 1000 чеських крон.

 

-ред-

Український журнал