УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 11/2008

Польсько-український м’яч

(Скачати весь номер: 11/2008 [PDF, 2.6 Mb])

 

   Текст: Петро Андрусечко, Познань

 

 

   Рішення UEFA навесні 2007 року надати Польщі та Україні право проведення Євро – 2012 викликало над Віслою несамовиту ейфорію, значно сильнішу, ніж в Україні. Пригадується, як в день винесення вердикту до одного з нас задзвонили з польського фотоагентства. Просили надіслати з Києва фотографії українців, знятих на вулицях в моменти радості. На той момент в різних точках української столиці можна було побачити солідні організовані групи мешканців, але даремно було шукати щастя на їх обличчях: місця перебування не були занадто веселими, – Верховна Рада, Центрвиборчком тощо. На той момент українських політиків охопила криза і дострокові вибори вже висіли в повітрі.

 

   У Польщі 2007 рік також минув під знаком політичної кризи та дострокових парламентських виборів, щоправда обійшлось без таких драматичних моментів, як в Україні. Тим не менше, і Київ, і Варшава на кілька місяців поринули в проблеми, дуже далекі від підготовки до Євро. В українській столиці хаос тривав довше і по великому рахунку не завершився, що знову тягне за собою негативні наслідки в плані організації Чемпіонату. Польща швидше навела політичний порядок, але це не означає, що в інфраструкурі, необхідній для проведення змагань, щось кардинально зрушило з місця. Попри досить гострі зауваження критиків з різних місць Європи, які застерігають перед поразкою, Євро – 2012 у нас не відібрали, однак часу все менше. Гляньмо, як виглядають підготовка і головні проблеми над Віслою та Дніпром.

 

 

Польща – без кавалерійської атаки не обійтись

   Підготовку Польщі до Євро помічають і відчувають насамперед ті, хто подорожує поїздами між містами, в яких повинні відбутися матчі. Через ремонти залізничних колій потяги запізнюються, однак до 2012 року є надія скоротити тривалість поїздки, хоча до французької залізниці все ще дуже далеко. Очікувана швидкість на трасах між містами-учасниками Чемпіонату становитиме 160 км на годину. Отже, певний поступ відчувається. Залишається сподіватись на оновлення польських вокзалів. Наразі після відвідин цих насичених „ароматами“ та сповнених мало естетичними картинками об’єктів автоматично включається команда „Тікаємо!“.

   Польща на відміну від України, не може похвалитись успіхами у забудові стадіонів. Жоден не готовий, і найпершою ймовірно, на початку 2010 року, введуть в експлуатацію арену в Познані, яка наразі реконструюється. Найбільше занепокоєння викликає стан робіт над Стадіоном Десятиліття у Варшаві (зрештою подібне занепокоєння UEFA виявляє щодо Олімпійського Стадіону у Києві). В кожному разі у вересні розпочались демонтажні роботи і на сьогоднішній день майже не залишилось сліду від варшавської старої арени, а на місці доневна найбільшого ринку Східної Європи постане сучасний спортивний об’єкт. У випадку кожного з польських стадіонів йдеться не лише про покриття та трибуни, але й сучасну спортивно-офісну інфраструктуру. Окрім стадіонів у Познані та Варшаві, нові об’єкти виникнуть у Гданьську та Вроцлаві; модернізуються стадіони в Кракові та у Хожові.

    Тим не менше, як показує приклад України, стадіони – це ще не все. Для проведення змагань з футболу потрібні величезні інвестиції в інфраструктуру, а вона, як підкреслюють самі українці, в Польщі виглядає знач но краще. Під час розбудови інфраструктури Польща може скористатись з величезних фінансових засобів, призначених країні після вступу до ЄС. Однак треба відразу зазначити, оскільки це іноді невірно інтерпретують українські медіа, в даному випадку не йдеться про гроші, призначені Польщі на проведення Євро – 2012. Таких засобів Польща ніколи не отримувала, однак сьогодні країна стоїть перед величезним шансом всеосяжної модернізації, використовуючи європейські фонди, призначені їйзначно раніше власне на розбудову інфраструктури. Йдеться про суму близько 67 млрд. євро, які необхідно використати протягом 2007 – 2013 років. Теоретично Польща знаходиться у більш вигідній ситуації, ніж Україна. Однак виявляється, гроші не вирішують всіх проблем.

   У реконструкції комунікаціій, на думку Адріана Фургальського з Групи економічних радників TOR, вдасться реалізувати максимально 75 % запланованих дорожніх інвестицій. Головною причиною запізнення називають між іншим складні бюрократичні процедури. Під знаком запитання будівництво відрізка автобану з Жешова до українського кордону. Невідоме майбутнє плану сполучити Польшу (від Гданська) зі Словаччиною. Натомість, актуальним є шанс поєднати Варшаву з німецьким кордоном. Дуже вірогідно, не вдасться побудувати другу лінію варшавського метро, яке, зрештою, має усі шанси потрапити до Книги рекордів Гінеса через тривалість будівництва. Значно кращим є авіасполучення. Польща має досвід збільшення авіамаршрутів та пасажиропотоку. У головних містах країни функціонує чимало міжнародних сполучень, які обслуговуються дешевими авіакомпаніями. А пасажиропотік динамічно зростає. На думку експертів з UEFA близько 50 % вболівальників потраплять до Польщі літаками. При цьому 80 %походитиме з країн Західної Європи. Як вказують, однак, польські експерти, проблеми можуть виникнути з обслуговуванням авіасполучень між Україною та Польщею. Наразі маємо лише по одному перевізнику з кожної країни, які обслуговують польсько- український коридор.

   Вірогідно, Польща не матиме проблем з нічлігами. Щоправда, надалі бракує відповідної кількості місць, але порівняно з Україною ситуація у цьому сегменті виглядає краще. Інститут Туризму прогнозує, що до 2012 року в Польщі виникне близько 100 нових готелів, які дадуть близько 50 тис. нових ліжко-місць. Дехто змальовує більш оптимістичні прогнози. Збільшити кількість готелів планували мережі Holiday Inn., Hilton, а також Orbis Accord. До того ж досить динамічно розвивається мережа хостелів, а в таких містах, як Гданськ з околицями, Краків чи Познань, існує потужний тил у вигляді приватного сектору. Втім, не забуваймо, що підрахунки у галузі нічлігів здійснювались перед кризою; її можливий вплив на корекцію інвестиційних планів важко зпрогнозувати.

   Очевидно список інвестицій в інфраструктуру значно більший. Треба забезпечити відповідний рівень безпеки, забезпечити умови для футбольних команд, інвестиції у сучасні засоби комунікації тощо. Програма підготовки включає, без готелів тапідготовчих центрів, 360 інвестиційних позицій. Однак UEFA високо оцінила польський план підготовки приготувань, який розписаний дуже ретельно. Навіть створене спеціальне товариство для координації дії з підготовки - PL.2012.

   Залишається сподіватись, що все йтиме згідно графіка, оскільки час не на користь обом країнам. Чимало заздрісних голосів з-кордону твердять, що Польща та Україна не в стані підготуватись до такого великого заходу. Однак треба підкреслити, що між польськими та українськими партнерами існує міцна солідарність: незважаючи на трудноші в Україні, ніхто з польських партнерів не уявляє, що Євро може відбутись без України.

Український журнал