УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 9/2009

Як Україна дбає про здоров’я машиністів і добро мафіозі

(Скачати весь номер: 9/2009 [PDF, 3 Mb])

18 серпня ц.р. Львівська залізниця припинила рух вантажних поїздів у напрямку Словаччини. Приводом для цього стало те, що четверо українських машиністів локомотивів 13 та 14 лютого 2009 року під час виконання службових обов’язків отримали додаткове радіаційне опромінення на кордонному переході Матьовце–Ужгород, де вантажі перевіряє спеціальний сканер. Українська сторона вже на початку червня погрожувала зупинити поїзди, якщо Словаччина не налаштує сканер на роботу в нешкідливому режимі, та лише після подання заяви двох з числа згаданих машиністів відбулося розслідування комісією фахівців з української та словацької залізниць. Заміри рівня радіації рентгенівської сканувальної системи TNSCAN RF6010 проводилися двічі – 25 червня та 11 серпня, коли українські спеціалісти з’ясували, що норма перевищується у 30 разів.

   Словацько-український конфлікт навколо сканування цілих вантажних поїздів на якийсь час вдалося врегулювати. Але лише завдяки тому, що Братислава погодилась 19 серпня ц.р. виключити сканер на один тиждень. До того часу М. Лайчак, міністр закордонних справ СР, обговорюватиме проблему з Україною на дипломатичному рівні.

    Представники Словаччини вважають, що суть справи, яка призвела до того, що з українського боку було на багато годин зупинено рух вагонів з рудою, коксом та вугіллям, не в тому, що сканер випромінює радіацію вище норми, а в інтересах українських мафіозних угруповань та прихильних до них державних структур,які вантажні вагони хочуть і надалі використовувати для перевезення контрабанди цигарок, а сканер їм у цих планах заважає.

   Головний аргумент Братислави – сканер, що працює на кордоні від 6 грудня 2007 року, відповідає нормам ЄС і самої України. Подібного роду прилад діє і на українсько-угорському та українсько-польському кордонах, де ним перевіряють вантажівки. За таким же принципом перевіряють і багажі на летовищах. За нормами ЄС доза радіаціїї, котру людина може без будь-яких наслідків отримати в рік, дорівнює одному мілізіверту. А в Україні норма аж два мілізіверти. І щоб машиніст поїзду „дотягнув“ до норми ЄС, він повинен перетинати кордон зі сканером 130 000 разів у рік…

   Через великі розбіжності результатів замірів Словаччина запропонувала знайти незалежну установу, яка перевірила б сканер, від чого Україна відмовилася.

   У Словаччині ні політики, ні ЗМІ не сумніваються в тому, на чиєму боці правда. На жаль, словацька сторона пов’язує нинішній конфлікт навколо сканера з газовою проблемою початку року, коли словацька промисловість страждала від нестачі газу і політики звинувачували в цьому не так Росію, як український уряд.

Європейська Kомісія мовчить. Про конфлікт вона висловиться у випадку, якщо отримає офіційне звернення з боку Словаччини.

 

 

-ред-

Український журнал