УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 5/2010

Росія почала будувати свою північну трубу

(Скачати весь номер: 5/2010 [PDF, 3 Mb])

   6 квітня почалося укладання труб газопроводу „Північний потік“ на дно Балтійського моря. Зі шведського острова Ґотланд спеціальне судно „Castoro 6“ спустило 12-метрову 24-тонну трубу в Балтійське море. За нею має слідувати ще 200 тисяч таких труб, кожна вартістю 15 тисяч євро. Сам газопровід матиме довжину 1224 км.

    Експерти вважають, що економічно цей проект є невиправданим.

   З вибухом економічної кризи попит у Європі скоротився на 10 %. А оскільки „Газпром“ здійснює продаж переважно за довгостроковими договорами й прив’язує газові ціни до нафтових, Європа останнім часом стала частіше звертатися до альтернативних постачальників. Минулого року росіяни покрили лише 32 % споживання газу в Німеччині. А „Північний потік“, націлений на постачання газу насамперед до Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, Франції й Данії.

   На початку створення „Північного потоку“ Польща та країни Балтії виступали проти реалізації цього проекту. Серед основних причин називався фактор високої екологічної небезпеки, але відомо, що „Північний потік“ іде в обхід не тільки України та Білорусі, а й Польщі, Литви, Латвії та Естонії, що, на думку згаданих країн, відкриває можливість Росії для великого тиску на них.

   Але днями Росія устами міністра природних ресурсів визнала, що зростання видобутку сланцевого газу становить проблему для „Газпрому“ і Росії. Раніше голова „Газпрому“ Олексій Міллер заявляв, що сланцевий газ не зможе мати істотного впливу на європейський ринок. Але нині кілька найбільших нафтогазових компаній світу одержали ліцензії на розвідку запасів сланцевого газу в Європі. Якщо європейські країни зможуть збільшити свій газовидобуток, їх потреба в паливі з Росії впаде.

   На початку квітня стало відомо, що великі запаси сланцевого газу відкриті в Польщі, яка нині є великим споживачем „Газпрому“ (імпортує близько 14 мільярдів кубометрів російського газу за рік). Всього не менше 40 нафтових компаній почали в Європі пошуки сланцевого газу.   У 2008–2009 роках США вдалося досягти різкого збільшення виробництва природного газу з покладів сланцю, посівши перше місце з видобутку газу в світі. В результаті США змогли майже повністю задовольнити свої потреби в паливі, завдяки чому ціни на світовому спотовому ринку різко знизилися. А „Газпром“ постачає газ до Європи за довгостроковими контрактами, тарифи в яких істотно вищі.

    За прогнозом Оксфордського інституту енергетичних дослі джень, видобуток сланцевого газу в Європі почнеться не раніше ніж  за 10 років.

 

-ред-

Український журнал