УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал

Столітня війна
Всі попередні номери

Столітня війна Наш читачу!
Чим довше триває ця війна, тим краще починаємо розуміти, у чому її суть і де її коріння. Поступово змінюємо дати її початку. Адже сьогодні вже, мабуть, цілком зрозуміло, що російсько-українська війна не почалася ані в лютому 2022-го, ані анексією Криму у 2014 році. І що вона не почалася навіть 24 серпня 1991 року проголошенням Незалежності України. Нитки цієї історії тягнуться щонайменше в часи збройного протистояння 1917–1921 років.
Надзвичайно цікаво спостерігати за тим, як події тривалістю в кілька років змогли започаткувати чи то навіть сформувати державну націю, згенерувати основні символи держави та її естетику, яка сто років пізніше знадобилася цій нації у вирішальній стадії боротьби за незалежність. Бо навіть якщо з «Акту проголошення самостійности» пера Левка Лук’яненка і зникло посилання на «продовження традицій державотворення Української народної республіки, сформульовані 22 січня 1918 року в IV Універсалі», то новостворена, хоч і за своєю суттю глибоко постсовєтська, Україна повернулася до символіки УНР, а Збройні сили України, яким так важливо відмежуватись від військ ворога, нині так само звертаються до часів, коли формувалося саме українське військо.
Тож питання — коли сформувалася українська політична нація і чи збройний опір є першим і єдиним її ідентифікатором — є важливими, але не єдиними питаннями, якими ми в цей час повинні задаватися. Якщо західні суспільства ще певний час можуть дозволити собі думати, що вони є лише спостерігачами за конфліктом двох «братніх» народів, то українці вже мають розуміти, що це набагато складніша гра. І якщо західні аналітики можуть пробувати вираховувати приблизні дати завершення війни, то українські аналітики повинні розуміти, що навіть із виходом ЗСУ на кордони 1991 року війна навряд чи закінчиться, і вже тепер, ще не завершивши цієї війни, нам потрібно готуватися до війни наступної.
Тому дуже важливо й далі повертатися в призабуту історію, переосмислювати її і по-новому інтерпретувати. Нехай цей номер є для вас однією із таких спроб.


Скачати повну версію: 4/2023 [PDF, 1.9 Mb]



Всі попередні номери
Український журнал