УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал

перегрів стосунків
Всі попередні номери

перегрів стосунків Наш читачу!

Вже кілька тижнів світ живе подіями, які відбуваються у Північній Африці та на Близькому Сході, де престоли хитаються під — ще місяць тому здавалося — вічними володарями. Але нас, у зв'язку із цими подіями найбільше зацікавило те, чи виніс Європейський Союз урок із цих заворушень? Чи зрозумів, що «ефект доміно» може невдовзі захопити й інші регіони? І чи у зв'язку з цим планує змінити свою «стратегію» у відносинах із авторитарними сусідами на схід від своїх кордонів? Наразі здається, що урок не вивчено. Проблеми «ефекту доміно» будуть вирішуватися, щойно коли вони виникнуть. А стратегія не змінилася, бо її й не було.
Принаймні таке враження виникає, коли замислюєшся над листом, адресованим главі дипломатії ЄС леді Ештон, у якому міністри закордонних справ шести країн-членів ЄС (між ними, для прикладу, й такі гравці, як Франція, Іспанія чи Словенія) просять зменшити підтримку країнам «Східного партнерства» на користь держав Північної Африки та Близького Сходу. І ще в додатку до листа подають дуже суперечливі числа. Буцімто, за їхніми розрахунками, ЄС виділяє на кожного єгиптянина лише 1,8 євро, в той час, коли на кожного жителя Молдови аж 25 євро. Надіймося, що пані Єштон у своїх підрахунках візьме під увагу ще той факт, що в Єгипеті живе 73 мільйони людей, а в Молдові — близько чотирьох, і що кінцеві суми виразно грають на користь південних сусідів.
Олаф Осіца в інтерв'ю, яке знайдете в рубриці «Гості», стверджує, що «географія має велике значення», і тому зрозуміло, що південні країни ЄС будуть більше зосереджуватися на південних сусідах, а східні — на східних. Але разом із тим заступник директора Центру східних досліджень замислюється над тим, «чи не повинна Польща більше цікавитися країнами Північної Африки». Мабуть, так. А такі країни, як Іспанія, Італія, Греція, Франція могли б більше цікавитися питаннями «Східного партнерства».
Це виклик для країн Центральної Європи, бо саме вони мали б довести південно-західним членам ЄС важливість цього питання. Угорщина в цьому напрямку навряд чи встигне багато зробити. Нині вже відомо, що саміт глав держав і урядів країн «Східного партнерства», який мала провести Угорщина як головуюча країна Ради ЄС, з кінця травня перенесено на осінь. Тобто цим уже займатиметься Польща. Країна чи не найактивніша і заангажована в східному від кордонів ЄС напрямку. Але чи знайде Польща в цій справі відчутну підтримку своїх центрально-європейських партнерів?
P.S.
Редакція «Українського журналу» просить вибачення у своїх читачів за те, що кілька місяців «УЖ» виходив раз на два місяці. З березня «УЖ» знову — щомісячник.


Скачати повну версію: 3/2011 [PDF, 2.2 Mb]



Статті в номері:
вдома на чужині

гості

тема

з краю

культревю



Всі попередні номери
Український журнал