УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Archiv

Vážení čtenáři,

5 české vydání nabízíme Vám speciální vydání Ukrajinského žurnálu v českém jazyce, jehož tématem jsou události, k nimž došlo na Ukrajině od konce listopadu 2013 do konce listopadu 2014.


Během tohoto roku čelila Ukrajina těm nejtěžším zkouškám za celou dobu své nezávislosti. Zažila statisícové demonstrace, barikády i pouliční boje, okupaci a následnou anexi Krymu i nevyhlášenou a nepřiznanou válku se svým východním sousedem.


Ukrajinský státní mechanismus se po třech letech vládnutí Viktora Janukovyče, nikoli bez přispění jeho předchůdců, ocitl v troskách. A vysátá státní pokladna nebyla tím největším problémem.


Po dnes již bývalém prezidentovi Ukrajiny, který ze země utekl, zbylo předimenzované sídlo Mežyhirja, ale také naprosto nebojeschopná armáda a bezpečnostní služba prolezlá ruskými agenty a kolaboranty. Takto vnitřně oslabená Ukrajina měla být snadným soustem pro Ruskou federaci. A události, které následovaly, jen potvrdily teorii o tom, že toto oslabování nebylo náhodné.


Scénář napsaný pro Ukrajinu však narazil na faktor, se kterým jeho autoři nepočítali. Tím faktorem byl ukrajinský politický národ, který se během 22 let nezávislosti Ukrajiny zrodil navzdory nepříznivým postsovětským podmínkám.


Ani ukrajinská politická elita si nedokázala představit, že by ukrajinští občané mohli složit tak velkou oběť na oltář natolik zkorumpovaného a nespravedlivého státu, jakým byla a dosud je Ukrajina. A Moskva ve svých plánech také podlehla vlastním lžím, když předpokládala, že ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny je automaticky proruské.


Toto je příběh, který začal 21. listopadu 2013 a který dosud neskončil.

Redakce Ukrajinského žurnálu


Stahnout 5 české vydání [PDF, 5.0 Mb]
Stahnout 4 české vydání [PDF, 2.5 Mb]
Stahnout 3 české vydání [PDF, 2.0 Mb]
Stahnout 2 české vydání [PDF, 4.9 Mb]
Stahnout 1 české vydání [PDF, 3.4 Mb]
Український журнал